KOMPENZÁCIA PRE KLIENTKU, KTORÁ PRI PÔRODE UTRPELA VÁŽNE ZRANENIA

29 Sep 2022 | Jaro Bernat
Leziune grava la nastere

Table of Contents

Tímu pre zanedbanie zdravotnej starostlivosti advokátskej spoločnosti Osbornes Law sa nedávno podarilo získať náhradu škody pre klientku ktorá dôsledkom zdravotnej nedbanlivosti pri pôrodesvojho prvého dieťaťa v novembri 2018 utrpela vážne zranenia.

OBČIANSKO-PRÁVNY SPOR

Klientka našu kanceláriu poverila v decembri 2020. Po vykonaní počiatočného vyšetrovania sme získali od popredného lekára znalecký posudok, ktorý hovoril v prospech klientky AB (v záujme ochrany jej súkromia uvádzame iba iniciály “AB”). Znalec poukazoval na porušenie zákonnej povinnosti a príčinnej súvislosti – inými slovami: nemocnica urobila chybu a práve kvôli chybe došlo k zdravotnej ujme. Napriek jasným dôkazom, že ide o komplikovaný pôrod, zdravotnícky personál to z nedbanlivosti nezistil, a nielenže jej neponúkli akútny cisársky rez, ale jej ho ani neponúkli ako najbezpečnejšiu možnosť v daných okolnostiach. Odborník bol ďalej toho názoru, že v dôsledku tohto zanedbania bol pôrod AB komplikovanejší a nebyť zanedbania zdravotnej starostlivosti AB by nepotrebovala rez v tváre obráteného písmena T ani komplikovanú formu cisárskeho rezu “reverse breech extraction”.

V októbri 2021 sme nemocnici zaslali list o uplatnení nároku, na ktorý sa nemocnica písomne vyjadrila 1. marca 2022. Žalovaný vo svojom písomnom vyjadrení priznal svoju zodpovednosť a požiadal nás o vystavenie zoznamu škôd , aby sa prípad mohol urovnať mimosúdnou cestou.

Získali sme ďalší znalecký posudok o stave a prognóze od konzultanta plastickej a rekonštrukčnej chirurgie, ktorý odporučil rôzne možnosti liečby na zmenšenie zjazvenia AB, ktoré bolo rozsiahlejšie, než by bolo bývalo, nebyť zanedbania zdravotnej starostlivosti. Po obdržaní týchto dôkazov bol žalovanému predložený podrobný zoznam škôd. Žalovaný predložil svoju ponuku na vyrovnanie uplatneného nároku, a v apríli 2022 nakoniec súhlasil s požadovanou sumou 85 000 GBP.

OKOLNOSTI

Niektorých čitateľov môžu zaujímať podrobnosti o poskytnutej starostlivosti. Zverejňujeme ich so súhlasom klientky. Varovanie: podrobnosti môžu niektorých čitateľov rozrušiť.

Naša klientka, AB, otehotnela začiatkom apríla 2018 a v 9.týždni tehotenstva sa objednala na vyšetrenie u pôrodnej asistentky v Univerzitnej nemocnici Princess Royal (PRUH). PRUH spravujú nemocnice nadácie štátneho zdravotníctva (NHS Foundation Trust), King’s College London Hospitals. TEHOTENSTVO NAŠEJ KLIENTKY SA POVAŽOVALO ZA NORMÁLNE A BEZ RIZIKA. AB absolvovala všetky predpôrodné vyšetrenia podľa plánu a počas tehotenstva sa nevyskytli žiadne problémy.

Dňa 17. novembra 2018 zavolala AB na telefónnu linku pôrodnice a oznámila silné kontrakcie. Povedali jej, aby prišla do pôrodnice na vyšetrenie. Krátko nato sa tam dostavila a o 14:00 zistili, že je v pokročilej fáze pôrodu. Plánom v tomto štádiu bolo pokračovať s pozorovaniami, CTG, vaginálnym vyšetrením pomocou gynekologického zrkadla, a v prípade potreby zabezpečiť pôrodnícke vyšetrenie.

Krátko nato, 17. novembra 2018 o 15:00, sa zistilo, že AB je otvorená na 5 cm. Rozhodli sa, že ju prevezú do pôrodného centra, kde budú čakať na vývoj udalosti, s tým, že jej poskytnú konzervatívnu liečbu – teda nebudú do priebehu pôrodu zasahovať.

O 19:10 pôrodná asistentka zistila, že pôrod začal, pretože AB mala už veľké kontrakcie a žiadala si lieky od bolesti. Rozhodli sa, že jej poskytnú rutinnú pôrodnú starostlivosť, lieky od bolesti podľa potreby a orálnu hydratáciu/starostlivosť o močový mechúr. Pred odovzdaním pacientky nočnému personálu , čo bolo približne o 20:30, sa monitorovanie plodu vykonávalo po každej kontrakcii.

O 20:50 mala naša klientka 3-4 kontrakcie každých 10 minút, ktoré trvali 55 sekúnd, a pri palpácii boli mierne až stredné. Pohyb plodu bol na dotyk dobrý. O 21:00 bola AB otvorená na 6 cm.

AB zostala v pôrodnom centre celú noc do 18. novembra 2018. O 03:00 ráno, 24 hodín po tom, ako jej začala vytekať plodová voda, jej boli preventívne nasadené antibiotiká. Pár hodín neskôr, o 05:00 ráno, sa rozhodli posilniť pôrod pomocou Syntocinonu. Vtedy bola ešte stále otvorená na 6 cm.

O 11:40 AB znovu vyšetrili. Kontrakcie boli od skorého rána silnejšie a častejšie. V tom čase už bola otvorená na 9 cm, čo bol významný pokrok. U dieťaťa sa začal tvoriť na lebke otok (caput succedaneum) a hlavička mu uviazla. Aj napriek tomu sa rozhodli, že budú pokračovať s pôrodom, a že ju o dve hodiny znovu vyšetria.

O 13:40 sa v otváraní krčka maternice nezaznamenal žiadny pokrok. AB však mala silné kontrakcie a to s frekvencou 4 každých 10 minút. Čím ďalej, tým viac bolo evidentne, že pôrod sa začína komplikovať a opuch hlavy dieťaťa bol už veľmi výrazný. Stále ju však neprišiel vyšetriť skúsený pôrodnícky personál a neuvažovalo sa ani o akútnom cisárskom reze.

Až o 15:55 urobila odborná lekárka so súhlasom vyšetrenie pošvy. Aj keď bol krčok maternice stále rozšírený na 9 cm a CTG záznam bol v poriadku, počiatočné referenčné hodnoty boli zvýšené, preto sa rozhodli vykonať akútny cisársky rez.

Dňa 18. novembra 2018 o 17:30 urobili AB na operačnej sále akútny cisársky rez. Keď ju tam previezli, bola otvorená na 9 cm. Brušnú dutinu jej rozrezali o 17:35 a maternicu o 17:38.

O 17:46 sa zistilo, že AB má ťažký pôrod a že sa objavili komplikácie. Zaznamenal sa u nej aj patologický retrakčný kruh. Z dôvodu ťažkého pôrodu jej musel chirurg otvoriť maternicu rezom v tváre písmena T a jej dcérka nakoniec prišla na svet o 17:46.

Dieťa po narodení preložili do detskej jednotky špeciálnej starostlivosti (SCBU) a AB musela zostať v nemocnici, pretože jej zotavenie si vyžadovalo zdravotnú starostlivosť. Mala popôrodnú sepsu a blokádu tenketho čreva. Nakoniec ju 30. novembra 2018 z nemocnice prepustili. Do nemocnice sa však vrátila 6. decembra 2018 kvôli pretrvávajúcim pooperačným bolestiam. Bola hospitalizovaná a dávali jej antibiotiká. V nemocnici zostala do 11. decembra 2018.

Vyššie uvedené udalosti mali vážny nepriaznivý dopad na následne tehotenstvo AB, keď v roku 2020 znovu otehotnela. Pôrod sa mal uskutočniť v 36. týždni tehotenstva, kvôli problémom, ktoré mala v predchádzajúcom tehotenstve. Žiaľ, v 31. týždni tehotenstva ju hospitalizovali kvôli silným bolestiam brucha. Diagnostikovali jej prasknutie maternice a bolo nevyhnutné, aby dieťa okamžite porodila.

Odvtedy jej neodporúčajú ďalšie tehotenstvo.

Kontaktujte ma dnes. Volám sa Jaro Bernat. Som advokát a plne registrovaný člen Advokátskej komory Anglicka a Walesu. Poradím Vám, aké máte možnosti, ak chcete požiadať o odškodné po úraze na palube lietadla alebo lode, na dovolenke mimo UK, po pracovnom úraze v UK, po dopravnej nehode alebo inom incidente či po pochybení lekárov v UK.

Share this article

Contact

Kontaktujte nás

Konzultácia je nezáväzná a bezplatná 07752 551 479

Email us Send us an email and we’ll get back to you


  • Pán Jaro Bernat ako zástupca Slovákov, v spoločnosti Osborne's Solicitors bol profesionál ale aj priateľ . Kedykoľvek vysvetlil všetok právny žargón a vďaka tomu bolo situácii oveľa ľahšie porozumieť. Najmä v ťažkej dobe Covid -19 bol Jaroslav viac ako poradcom. Strávil so mnou veľa hodín telefonickými konzultáciami nielen o mojom prípade. Rovnako dôležité je, že aj jeho kolegyňa, ktorá ma priamo zastupovala bola prístupná keď som potrebovala jej názor alebo radu. Po úspešnom ukončení môjho prípadu by som ju bez váhania odporučila každému, kto by potreboval pomoc v prípade úrazu V UK.

   Stani C

  • Advokát mal nápomocný, profesionálny prístup pri riešení prípadu. Odlišnosť riešenia v UK bola konzultovaná, vysvetlená. Prípad bol poriešený podľa očakávania. Ďakujem a doporučujem túto advokátsku kanceláriu.

   Viera D

  • V prvom rade by sme chceli podakovat Panovi Bernatovi ze to za nas dotiahol do finalneho konca. Velmi profesionalna a diskretna advokatska poradna odporucam vsetkym.

   SYLVIE G

  NovinkyVIEW ALL

  1. Zadośćuczynienie
   11.6.2024

   Smrť maďarského vodiča nákladné...

   Tragická smrť vodiča nákladného auta Siobhan McIvor, partnerka advokátskej kancelárie Osbornes Law a advokátka š...

   Read more
  2. Zadośćuczynienie dla klienta poszkodowanego w pracy
   10.6.2024

   6-ciferné vyrovnanie za pracovný úraz hlavy

   Klient odškodnený za pracovný úraz Laura Swaine nedávno získala odškodnenie pre klienta, ktorý sa zranil v...

   Read more
  3. regents park London
   10.6.2024

   70-tisícové vyrovnanie pre cyklistu po zrážke...

   Andrew Middlehurst, advokát spoločnosti Osbornes Law špecializujúci sa na nehody na bicykli, nedávno získal pre...

   Read more
  4. Accidente bicicleta en carretera
   10.6.2024

   Cyklista, ktorého zrazilo auto odškodnený sumou 75.000...

   75-tisícové vyrovnanie pre cyklistu Nicola Hallová, špecializovaná advokátka na nehody na bicykli, získala vyrovnanie vo výške 75.000...

   Read more
  5. accident petrecut intr-un sens giratoriu
   10.6.2024

   Vyrovnanie po smrteľnej nehode na kruhovom objazde

   Smrteľná nehoda cyklistu, ktorého zrazilo nákladné auto, bola odškodnená Laura Swaine nedávno získala odš...

   Read more
  6. tree truck
   6.6.2024

   Nárok za psychické zranenie vyrovnaný

   Odškodné pre svedka úrazu Laura Swaine nedávno urovnala nárok klienta, ktorý bol svedkom hrôzostrašného ú...

   Read more
  7. work security
   6.6.2024

   Zranenie hlavy pri pošmyknutí v práci

   Klientka, ktorá sa pošmykla v práci, získava uspokojivé vyrovnanie Laura Swaine nedávno vyriešila nárok...

   Read more
  8. cyclist
   5.6.2024

   60-tisícové odškodnenie cyklistovi, ktorého zrazil...

   Nárok cyklistu, ktorého zrazil autobus na križovatke, vyrovnaný Laura Swaine nedávno vyriešila nárok cyklistu,...

   Read more
  9. accident pe trecerea de pietoni
   31.5.2024

   60-tisícové odškodnenie chodkyni, ktorú zrazilo auto

   60.000 libier za nehodu chodca Laura Swaine nedávno vyriešila nárok chodkyne, ktorú zrazilo auto, keď odbočilo do...

   Read more
  10. black motorbike
   30.5.2024

   Nehoda na motocykli odškodnená sumou 40.000 libier

   Zabezpečenie spravodlivého odškodnenia po nehode na motocykli Megan Lambert, advokátka advokátskej kancelárie Osbornes Law š...

   Read more
  11. roundabout sign
   22.5.2024

   Kompenzácia 30,000 GBP pre cyklistu za nehodu na...

   30-tisícové vyrovnanie za nehodu na bicykli na kruhovom objazde Nicola Hall, advokátka špecializujúca sa na nehody na...

   Read more
  12. Wypadek Na Polu
   20.5.2024

   Zberač jahôd dostane po pracovnom úraze 10,500 GBP

   Incident na jahodovom poli Naša klientka bola v práci, kráčala po poli a niesla koše s...

   Read more
  13. yellow ferrari in london
   17.5.2024

   Cyklista zrazený Ferrari dostal 90 tisíc libier odš...

   Andrew Middlehurst, advokát spoločnosti Osbornes Law špecializujúci sa na nehody na bicykli, nedávno získal pre...

   Read more
  14. 23.1.2024

   ODŠKODNENIE ZRANENÍ SPÔSOBENÝCH VYSOKOZDVIŽNÝ...

   Vysokozdvižné vozíky sú častou príčinou pracovných úrazov v dôsledku zlyhania na strane vodiča vysokozdviž...

   Read more
  15. Pedestrian injured on road
   16.11.2023

   Odškodnenie nehody: chodkyňa zrazená skútrom

   Kancelária Osbornes Law na mimosúdnom rokovaní o urovnala prípad so svojou protistranou v sume 380 000 GBP. Žiadateľka,...

   Read more
  16. accident de ciclism cu o masina cu usa deshisa
   10.8.2023

   Naša kancelária nedávno dotiahla do ú...

   Klient šiel po hlavnej ceste, keď vodič zaparkovaného auta otvoril dvere vodiča do cesty nášho klienta. Klient...

   Read more
  17. forklift drivfer
   10.8.2023

   85.000 libier odškodného za zranenie vysokozdvižný...

   Kancelária Osbornes Law, nedávno získala odškodnenie vo výške 85.000 libier pre skladníka, ktorému v...

   Read more
  18. 4.8.2023

   Naša kancelária získala 12 000 libier pre...

   Chodec stál na chodníku, keď vodič autobusu náhle zacúval a pri tomto manévri vytočil...

   Read more
  19. Despagubiri accident la sala de sport
   1.8.2023

   Odškodnenie za zranenie v posilovni

   Naša klientka stála pri stojane na drepy v posilovni. Stojan na drepy mal na bočnej strane ná...

   Read more
  20. zebra crossing
   19.7.2023

   PREJDENÁ CÚVAJÚCIM AUTOM

   Naša kancelária získala mimosúdne vyrovnanie vo výške viac ako 260 000 libier pre chodkyňu, ktorú  zrazil...

   Read more
  21. dog bite
   19.7.2023

   ÚTOK PSOV

   Klientka a jej partner venčili svoje dva psy na vodítku neskoro v noci v blízkosti svojho domu....

   Read more
  22. Tractor at work on a field
   19.7.2023

   Odškodnenie pre klienta, ktorý utrpel zranenie pri...

   Sophie Daviesová, advokátka spoločnosti Osbornes Law, ktorá sa špecializuje na prípady týkajúce sa ujmy na...

   Read more
  23. NHS low res - surgeon neg slovak
   1.11.2022

   POCHYBENIE LEKÁRA: CHIRURG POŠKODIL STOVKY PACIENTOV

   Štátna nemocnica Walsall Manor Hospital pozvala takmer 600 pacientov na kontrolné vyšetrenie po tom, ako sa zistilo, že chirurg...

   Read more
  24. wheelchair
   19.8.2022

   Odškodnenie za úraz na palube lietadla alebo...

   Ak ste sa počas cesty do zahraničia zranili, možno budete mať nárok na odškodnenie. Z č...

   Read more

  VIEW ALL