Úraz na dovolenke a kompenzácia

10 Aug 2022 | Jaro Bernat
Man falling on tile near sign

Table of Contents

Ak budete mať to nešťastie a na dovolenke sa zraníte, existuje niekoľko vecí, ktoré musíte spraviť, aby ste boli v takýchto prípadoch chránení. Dovolenkové balíky ponúkajú dovolenkárom celý rad výhod vrátane právnej ochrany podľa smernice z roku 1992 o balíku cestovných, dovolenkových a výletných služieb, ale je dôležité vedieť, na čo sa to vzťahuje a na čo nie.

Či už ide o zlomeninu kosti alebo niečo vážnejšie, tento článok vás oboznámi s tým, ako získať lekársku starostlivosť a uplatniť si nárok.

Čo je to dovolenkový balík?

Smernica z roku 1992 o balíku cestovných, dovolenkových a výletných služieb sa vzťahuje na hotové dovolenkové “balíky” – anglicky “package holiday”. To znamená, že musíte mať v rámci jednej ceny zakúpené aspoň dva rôzne druhy cestovných služieb u tej istej cestovnej kancelárii. Cestovné služby zahŕňajú lety, dopravu, ubytovanie, prenájom auta a podobné výletné služby.

Dovolenka nebude balíkom, ak si lety a hotel zakúpite oddelene. Ak ste si nie istý, overte si to u cestovnej kancelárie.

Za aký typ úrazu môžem v rámci dovolenkového balíka žiadať odškodnenie?

Ak počas dovolenky utrpíte úraz alebo ochoriete vinou niekoho iného, môžete mať nárok na náhradu škody. Medzi bežné nehody v rámci dovolenkového balíka patria:

 • Dopravné nehody
 • Nehody pri extrémnych a dobrodružných športoch (napr. rafting, parašutizmus, bungee jumping)
 • Úrazy na lyžiach
 • Nehody v bazéne
 • Pošmyknutia, potknutia a pády v hoteli
 • Otrava jedlom

Čo mám robiť, ak si zakúpim dovolenkový balík a na dovolenke sa zraním?

V prvom rade by ste mali vyhľadať lekársku pomoc. Vo väčšine krajín vás vytočenie čísla 112 alebo 911 spojí s pohotovostnými službami. Potom by ste mali urobiť nasledovné:

Prvý krok: zhromažďujte dôkazy

 • Napíšte si záznam toho, čo sa stalo, kým máte nehodu ešte v čerstvej pamäti
 • Získajte kontaktné údaje všetkých svedkov
 • Odfoťte miesto nehody
 • Odfoťte svoje zranenia
 • Zapíšte si dátumy návštev u lekára, na klinike alebo v nemocnici
 • Obdržte kópiu všetkých úradných a lekárskych správ
 • Uschovajte si potvrdenky o výdavkoch súvisiacich s nehodou, ako sú účty za lekársku starostlivosť a cestovné za taxík do nemocnice

Druhý krok: nahláste nehodu

 • Nahláste nehodu zástupcovi cestovnej kancelárie, u ktorej ste si zakúpili dovolenkový balík
 • Ak nemáte zástupcu, nahláste nehodu centrále cestovnej kancelárie v Spojenom kráľovstve
 • Nehodu nahláste manažérovi hotela a urobte si kópiu záznamu v knihe úrazov
 • Kontaktujte svojho poskytovateľa cestovného poistenia

Okrem toho, ak k dopravnej nehode došlo v zahraničí, mali by ste to nahlásiť miestnej polícii. Bez rady právneho zástupcu nepriznávajte chybu ani nič nepodpisujte, pretože by to mohlo poškodiť váš nárok.

Kto zaplatí za zdravotnú starostlivosť?

Ak ste na dovolenke v Európskej únii, máte nárok na zdravotnú starostlivosť prostredníctvom európskeho preukazu zdravotného poistenia (EPZP), ak ho máte platný, alebo globálneho preukazu zdravotného poistenia (GHIC) Spojeného kráľovstva, čo je jeho náhrada po Brexite. Vo všeobecnosti to znamená to, že vám bude zdravotná starostlivosť poskytnutá zadarmo alebo za zníženú cenu, ako keby ste boli občanom krajiny, v ktorej ste utrpeli zranenie.

Vždy je však vhodné uzavrieť aj cestovné poistenie, pretože preukaz EPZP/GHIC nie vždy pokrýva celé náklady na ošetrenie. Určite nepokrýva náklady na cestu domov do Spojeného kráľovstva, čo je známe ako repatriácia.

Cestovné poistenie zvyčajne pokryje výdavky za lekársku starostlivosť v hodnote uvedenej v poistnej zmluve. Neodškodní vás však za bolesť a utrpenie, ktoré ste utrpeli z dôvodu nehody. Okrem poplatkov za lekársku starostlivosť môžete mať aj iné finančné straty, ktoré vám cestovné poistenie nepokryje alebo pokryje len ich určitú časť. Príklady zahŕňajú stratu na zárobku, náklady na zdravotné vybavenie a náklady na pokračujúcu starostlivosť. Všetky tieto výdavky môžete zahrnúť do nároku na odškodnenie za ujmu na zdraví.

Vaši poisťovatelia budú často od vás žiadať, aby ste sa najskôr pokúsili získať finančné straty od zodpovednej osoby. Váš právny zástupca vám bude vedieť v tomto prípade poradiť.

Voči komu si uplatniť nárok?

Smernica o balíku cestovných, dovolenkových a výletných služieb hovorí, že ak ste si rezervovali dovolenkový balík prostredníctvom cestovnej kancelárie so sídlom v Spojenom kráľovstve, tak táto cestovná kancelária bude zodpovedná za všetky problémy, ktoré utrpíte. Váš nárok si preto uplatníte voči cestovnej kancelárii podľa anglického práva. Získanie odškodnenia je takto oveľa jednoduchšie, pretože nemusíte podávať žalobu na zahraničný súd.

Táto smernica sa vzťahuje na všetky lety, dopravu, ubytovanie, výlety alebo aktivity, ktoré boli zahrnuté v dovolenkovom balíku, ktorý ste si rezervovali.

Smernica sa nevzťahuje na nehodu, ku ktorej došlo na mieste alebo počas činnosti, ktoré neboli súčasťou balíka. Príklady zahŕňajú jazdu na vodnom skútri alebo dopravnú nehodu na prenajatom mopede. Je pravda, že aj v týchto prípadoch si možno budete môcť uplatniť nárok na odškodnenie za ujmu na zdraví, ale žalobu budete musieť podať voči osobám, ktoré nemajú trvalý pobyt v Spojenom kráľovstve.

Do akej doby si musím uplatniť nárok?

Ak ste sa zranili na dovolenke, ktorú ste si zakúpili v cestovnej kancelárii so sídlom v Spojenom kráľovstve, na uplatnenie nároku máte 3 roky od dátumu nehody.

Ak ste sa zranili na mieste alebo počas činnosti, ktoré nie sú súčasťou balíka, tak tento časový limit bude závisieť od zákonov krajiny, v ktorej ste sa zranili. Odporúčame vám poradiť sa s právnikom hneď, ako sa vrátite domov. Čím rýchlejšie budete konať, tým väčšiu šancu budete mať na úspešné vybavenie vášho nároku.

Kontaktujte ma dnes. Volám sa Jaro Bernat. Som advokát a plne registrovaný člen Advokátskej komory Anglicka a Walesu. Poradím Vám, aké máte možnosti, ak chcete požiadať o odškodné po úraze na palube lietadla alebo lode, na dovolenke mimo UK, po pracovnom úraze v UK, po dopravnej nehode alebo inom incidente či po pochybení lekárov v UK.

Share this article

Contact

Kontaktujte nás

Konzultácia je nezáväzná a bezplatná 07752 551 479

POSLAŤ EMAIL Pošlite nám email - ozveme sa Vám”


  • Pán Jaro Bernat ako zástupca Slovákov, v spoločnosti Osborne's Solicitors bol profesionál ale aj priateľ . Kedykoľvek vysvetlil všetok právny žargón a vďaka tomu bolo situácii oveľa ľahšie porozumieť. Najmä v ťažkej dobe Covid -19 bol Jaroslav viac ako poradcom. Strávil so mnou veľa hodín telefonickými konzultáciami nielen o mojom prípade. Rovnako dôležité je, že aj jeho kolegyňa, ktorá ma priamo zastupovala bola prístupná keď som potrebovala jej názor alebo radu. Po úspešnom ukončení môjho prípadu by som ju bez váhania odporučila každému, kto by potreboval pomoc v prípade úrazu V UK.

   Stani C

  • Advokát mal nápomocný, profesionálny prístup pri riešení prípadu. Odlišnosť riešenia v UK bola konzultovaná, vysvetlená. Prípad bol poriešený podľa očakávania. Ďakujem a doporučujem túto advokátsku kanceláriu.

   Viera D

  • V prvom rade by sme chceli podakovat Panovi Bernatovi ze to za nas dotiahol do finalneho konca. Velmi profesionalna a diskretna advokatska poradna odporucam vsetkym.

   SYLVIE G

  NovinkyVIEW ALL

  1. accident de ciclism cu o masina cu usa deshisa
   10.8.2023

   Naša kancelária nedávno dotiahla do ú...

   Klient šiel po hlavnej ceste, keď vodič zaparkovaného auta otvoril dvere vodiča do cesty nášho klienta. Klient...

   Read more
  2. 4.8.2023

   Naša kancelária získala 12 000 libier pre...

   Chodec stál na chodníku, keď vodič autobusu náhle zacúval a pri tomto manévri vytočil...

   Read more
  3. NHS low res - surgeon neg slovak
   1.11.2022

   POCHYBENIE LEKÁRA: CHIRURG POŠKODIL STOVKY PACIENTOV

   Štátna nemocnica Walsall Manor Hospital pozvala takmer 600 pacientov na kontrolné vyšetrenie po tom, ako sa zistilo, že chirurg...

   Read more
  4. Leziune grava la nastere
   29.9.2022

   KOMPENZÁCIA PRE KLIENTKU, KTORÁ PRI PÔRODE...

   Tímu pre zanedbanie zdravotnej starostlivosti advokátskej spoločnosti Osbornes Law sa nedávno podarilo získať náhradu š...

   Read more
  5. wheelchair
   19.8.2022

   Odškodnenie za úraz na palube lietadla alebo...

   Ak ste sa počas cesty do zahraničia zranili, možno budete mať nárok na odškodnenie. Z č...

   Read more
  6. road traffic accident
   13.7.2022

   ODŠKODNENIE ZA DOPRAVNÚ NEHODU V EU

   Ako si uplatniť nárok na odškodnenie za dopravnú nehodu, ku ktorej došlo v rámci Európskej ú...

   Read more
  7. personal injury slovakian
   25.5.2022

   Odškodné po úraze: koľko dostanem za...

   Častá otázka a tiež otázka kladená hneď na začiatku. Keď sa žiada o odškodné v Anglicku...

   Read more
  8. e-scooter
   19.4.2022

   ELEKTRICKÉ KOLOBEŽKY A BICYKLE: SÚ LEGÁLNE? Č...

   Dnes už sú všade, preto ich nie je nutné predstavovať. Prekvapením je, že mnohí ľudia netušia, ako...

   Read more
  9. Warehouse
   24.1.2022

   Odškodné: ako dokázať, že sa úraz...

   Zákony Anglicka a Walesu predpisujú, že svoj nárok a tvrdenia musí dokázať práve zranená osoba (teda ž...

   Read more
  10. fork lift trucks
   15.6.2021

   ODŠKODNÉ PRE AGENTÚRNYCH A PRÍLEŽ...

   Sú ich práva rovnaké ako práva stálych zamestnancov? Pravidlá na chranu zdravia a bezpečnosti pri prá...

   Read more
  11. work accident sign
   7.6.2021

   Kompenzácia po pracovnom úraze: ako zabezpečiť...

   V tomto právnom systéme bohužiaľ nejde o to, či máte pravdu, ale o to či ju...

   Read more
  12. 12.4.2021

   EU Settlement Scheme po Brexite: ZAREGISTROVAL SA KAŽ...

   Vláda krátko po referende v roku 2016 potvrdila, že drastické zmeny pre občanov krajín EÚ v UK...

   Read more
  13. Odškodňovanie úrazov s katastrofálnymi ná...

   Naša kancelária rieši prípady “malé aj veľké”. Či už ide o niekoľko tisíc...

   Read more
  14. 12.4.2021

   Nie je právnik, ako právnik. Na...

   Špecializujem sa na vybavovanie odškodného po úraze, dopravnej nehode a pochybení lekárov. Cieľom tohto článku...

   Read more
  15. 12.4.2021

   Odškodňovanie úrazov s katastrofálnymi ná...

   Naša kancelária rieši prípady “malé aj veľké”. Či už ide o niekoľko tisíc...

   Read more
  16. 16.2.2021

   Vinník neznámy. Kto vyplatí odškodné...

   Štandardný postup v prípade nehody je taký, že poškodená osoba pošle (väčšinou v zastúpení advoká...

   Read more
  17. 6.8.2020

   Kde vziať peniaze na advokáta?

   Ak chcete požiadať o odškodné po úraze alebo pochybení lekárov, tak peniaze nepotrebujete. Advokáti v Anglicku...

   Read more
  18. 3.7.2020

   Odškodné po úraze pri spracovaní mäsa

   Na našu kanceláriu sa často obracajú pracovníci, ktorí sa zranili pri spracovaní mäsa. Ostré nože...

   Read more
  19. 11.6.2020

   Odškodné po nehode – za podvod do basy

   Žiadateľ bol odsúdený na rok väzenia za to, že podal žiadosť o odškodné založenú na nepravdivý...

   Read more
  20. 2.6.2020

   Úraz na stavbe. Kto Vám pomôže?

   Robotníci na stavbe čelia riziku zranenia každý deň. Práve preto existujú zákony a predpisy, ktoré predpisujú, č...

   Read more
  21. 15.5.2020

   Úrazy na farmách v Anglicku a Walese

   Sezónne práce na britských farmách sa pomaly rozbiehajú. “Pomaly” pretože, ako je známe z...

   Read more
  22. 27.4.2020

   Dopravná nehoda: žiadanie odškodného bude sť...

   Ak vás už postretlo to nešťastie, zranili ste následkom dopravnej nehody a žiadali odškodné, tak s...

   Read more
  23. caution sign
   16.4.2020

   Úraz na verejnom priestranstve?

   Pod verejným priestranstvom sa v Anglicku a Walese považujú všetky miesta, na ktoré môže vstúpiť...

   Read more
  24. 19.3.2020

   Koronavírus versus naša kancelária

   Chceme vás ubezpečiť, že súčasná krízová situácia v Británii a vo svete nemá dopad...

   Read more

  VIEW ALL