Wypadek Rowerowy UK

Wypadki Rowerzystów

Contact

Wielu prawników w kancelarii Osbornes, którzy zajmują się odszkodowaniami za wypadek rowerowy UK, są zagorzałymi kolarzami. Wielu z nich używa też rowerów jako środka transportu do naszego biura mieszczącego się w Camden. Doskonale zdajemy sobie sprawę z zagrożeń czyhających na rowerzystów na zatłoczonych ulicach Londynu, takich jak skomplikowanych rozjazdów, asertywnych (eh!) taksówkarzy oraz skręcających w lewo ciężarówek.

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń już teraz po darmową konsultację 020 7485 8811

Napisz Do Nas Wyślij do nas wiadomość, a my odpowiemy jak najszybciej!

  Takie ulice nie są zapewne najlepszym miejscem dla bojaźliwych. Jednak podzielając zdanie większości rowerzystów, uważamy, iż korzyści płynące z jazdy na rowerze przeważają nad niebezpieczeństwami z nią związanymi. Owa forma transportu jest nie tylko znacznie tańsza, ale również zdrowsza i znacząco przyjemniejsza niż inne środki transportu, takie jak na przykład autobus czy metro.

  Pomimo iż rowerzyści noszą kaski, opaski odblaskowe oraz wyposażają swoje rowery w obowiązkowe światła, czasem trudno jest ich zauważyć, podróżujących po cichu z prędkością 20-30 km/h. Bardzo często na londyńskich drogach jesteśmy narażeni na niebezpieczne sytuacje zagrażające życiu, ponieważ kierowcy innych pojazdów po prostu nas nie widzą.

  Do najczęstszych sytuacji będących przyczynami śmiertelnych wypadków rowerowych należą:

  • sytuacje, w których pojazd nadjeżdżający z przeciwnej strony skręca w prawo, przejeżdżając przez ścieżkę rowerową bez zachowania pierwszeństwa dla rowerzysty, w wyniku czego zderza się on z pojazdem od strony krawędzi jezdni
  • gdy pojazd wyłania się z ulicy bocznej znajdującej się po lewej stronie rowerzysty i wjeżdża na ścieżkę rowerową
  • podczas skrętu w lewo lub w prawo bez zachowania pierwszeństwa przejazdu dla rowerzysty, w wyniku czego wjeżdża on w pojazd od strony kierowcy
  • sytuacje, podczas których rowerzysta wyprzedza bądź dołącza do stojących na światłach pojazdów, kiedy inny pojazd skręca na ścieżkę rowerową bez zachowania ostrożności
  • gdy kierowca skręca na skrzyżowaniu w lewo i nie zauważa rowerzysty jadącego po ścieżce rowerowej prosto
  • dziura bądź inny defekt uliczny powoduje utratę kontroli rowerzysty nad rowerem
  • drzwi pojazdu otwierają się na ścieżkę rowerową, wskutek czego następuje kolizja
  • sytuacje, w których kierowcy pojazdów (w szczególności ciężarówek, furgonetek oraz autobusów) nie pozostawiają wystarczającej odległości pomiędzy ich pojazdami a rowerzystami, których wymijają

  Tego rodzaju wypadkom drogowym ulega ponad 15 tysięcy rowerzystów w Wielkiej Brytanii. Ponad 2300 z nich odnosi bardzo poważne, a nawet śmiertelne obrażenia. Liczba ofiar, które odniosły poważne obrażenia wzrosła w stolicy Anglii do 555 w 2012 roku. Zwiększyła się aż o 21% w porównaniu z poprzednimi latami i była największa od czasu, gdy rozpoczęto zapisywanie danych (źródło: Transport for London). W samej tylko stolicy w 2012 roku śmierć poniosło 16 rowerzystów. Ponad połowa z ofiar doznała obrażeń śmiertelnych podczas kolizji z ciężarówkami.

  Prawnicy kancelarii Osbornes mają do czynienia z wieloma rodzajami poważnych wypadków

  Należy do nich także wypadek rowerowy UK, w których biorą udział kierowcy ciężarówek i rowerzyści. Bardzo często pozwani starają się argumentować kolizje tym, iż kierowca ciężarówki nie był w stanie zauważyć rowerzysty, gdyż znajdował się on w jego „martwym punkcie”. Taka argumentacja nie usprawiedliwia jednak faktu, że kierowca nie zachował odpowiedniej rozwagi i czujności; z tego tytułu na podstawie dyrektywy europejskiej wymagane jest, aby kierowcy wyposażali swoje ciężarówki w szeroki kąt widzenia, lusterka eliminujące martwe pole lub odpowiednie kamery dla pojazdów. Ciężarówki skręcające w lewo stanowią duże niebezpieczeństwo dla rowerzystów, szczególnie w Londynie, ponieważ kierowcy albo nie mają odpowiednio ustawionych luster, albo nie używają ich wcale.

  Osbornes wspiera kampanie prowadzone przez British Cycling, krajową organizację charytatywną CTC oraz London Cycling Campaign. Chcielibyśmy być świadkami przeprojektowania najniebezpieczniejszych skrzyżowań (takich jak Elephant & Castle lub Vauxhall Cross), wprowadzenia ograniczenia prędkości do 30 km/h oraz zwiększenia liczby rowerzystów korzystających ze ścieżek rowerowych i wyznaczonych dróg rowerowych na skrzyżowaniach. Stworzyliśmy krajową mapę wypadków drogowych, której celem jest zestawienie danych opracowanych przez rząd oraz przedstawienie szczegółów wszystkich wypadków drogowych zarejestrowanych w 2011 roku. W każdym przypadku zidentyfikowaliśmy lokalizację, skalę ciężkości obrażenia, rodzaj pojazdu uczestniczącego w wypadku, warunki pogodowe oraz inne zmienne.

  Mapa krajowa wskazuje, że w odległości około 2 km od naszej siedziby w Camden, w samym tylko 2011 roku było 98 ofiar wypadków drogowych, spośród których 12 ofiar doznało poważnych obrażeń cielesnych, a dwie ofiary straciły życie. Mapa ta jest interaktywna, co umożliwia Państwu wprowadzenie na nią informacji wypadkowych. Dane liczbowe wypadków mających miejsce w 2012 i 2013 roku będą przez nas wykorzystane jako dowód w kampanii mającej służyć stworzeniu bezpieczniejszych warunków dla rowerzystów na drogach w Londynie.

  Eksperci od roszczeń z tytułu wypadków rowerowych

  Ekipa kolarska w Osbornes składa się z przystępnych prawników, doświadczonych w prowadzeniu najbardziej złożonych i poważnych spraw związanych z wypadkami oraz reprezentowaniu rowerzystów w pełnym zakresie roszczeń.

  Nasz doświadczony zespół kolarski ma ponad 40-letnie doświadczenie w roszczeniach z tytułu wypadków rowerowych. . W szczególności udało nam się odzyskać miliony funtów dla osób, których życie zostało zniszczone przez poważne i zmieniające życie urazy rowerzystów oraz dla rodzin osób tragicznie zabitych podczas jazdy na rowerze.

  Naszym głównym celem nie jest uzyskanie szybkiej, jednorazowej ugody, ale zapewnienie Ci wszelkiego wsparcia, którego potrzebujesz w całym okresie rekonwalescencji. Regularnie instruujemy zewnętrznych ekspertów medycznych w imieniu naszych klientów, aby pomogli nam ustalić długoterminowe skutki urazu rowerowego. Nasi prawnicy są wtedy w stanie zapewnić Ci najlepszy pakiet rehabilitacyjny i finansowy dla Twoich potrzeb, w tym płatności okresowe w trakcie Twojej sprawy.

  Masz pytanie natury prawnej? Skontaktuj się z Zuzanną Piotrowicz pod numerem 020 7482 8437 lub napisz do nas na polish@osborneslaw.com.

  Akredytacje