Co to jest car dooring?

19 Feb 2024 | Magdalena Knez
wypadek przez car mooring

Table of Contents

Co to jest car dooring?

Wypadki przy drzwiach mają miejsce, gdy kierowca pojazdu lub pasażer otwiera drzwi bez sprawdzenia, czy zbliżają się jacyś rowerzyści lub inni użytkownicy drogi. Rowerzysta, który nie ma czasu na hamowanie lub uniknięcie zderzenia z drzwiami, najprawdopodobniej dozna kontuzji.
Według Cycling UK co roku co najmniej 500 rowerzystów w Wielkiej Brytanii zostaje rannych w wyniku wypadków przy drzwiach, a te przypadki to prawdopodobnie wierzchołek góry lodowej. Jednak rowerzyści nie zawsze są bez winy – oczekuje się od nich podjęcia środków ostrożności, aby zminimalizować ryzyko otwierania drzwi, w tym pozostawienia wystarczającej ilości miejsca podczas mijania zaparkowanych pojazdów.
Każdy rowerzysta boi się zderzenia z otwierającymi się drzwiami samochodu – zdarzenia powszechnie znanego jako „car dooring”. Niespodziewane otwarcie drzwi to ryzyko, z którym musisz się zmierzyć za każdym razem, gdy wsiadasz na rower.
Jedziesz drogą i nagle, gdy się zbliżasz, otwierają się drzwi samochodu. Jest już za późno na zatrzymanie się i zderzasz się z drzwiami pojazdu; albo gorzej – spadniesz z roweru.
Jeśli Chris Froome, czterokrotny mistrz kolarstwa Tour de France, odniòsł kontuzję w wyniku wypadku przy otwartych drzwiach, żaden rowerzysta nie będzie odporny. Niestety, obrażenia spowodowane zdarzeniem przy drzwiach mogą być znaczne, na przykład siła zderzenia z drzwiami samochodu może strącić rowerzystę z roweru i skierować go na ścieżkę ruchu.

Poznaj swoje prawa

Z naszego doświadczenia wynika, że większość wypadków związanych z otwieraniem drzwi wynika z nieostrożności kierowcy lub pasażera i można ich całkowicie uniknąć. Jeśli odniosłeś obrażenia w wyniku wypadku z drzwiami, ważne jest, aby zrozumieć swoje prawa i dowiedzieć się, w jaki sposób możesz wnieść roszczenie.
Skontaktuj się z nami, aby umówić się na bezpłatną ocenę z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w urazach rowerowych w Osbornes Law pod numerem 020 7485 8811. Wyjaśnimy Twoje możliwości i pomożemy Ci odzyskać należne odszkodowanie.
Typowe obrażenia i ryzyko związane z tymi wypadkami
Obrażenia przy drzwiach mogą obejmować drobne skaleczenia i siniaki, a także poważne obrażenia, które mogą mieć długotrwały wpływ na ofiarę. Zderzenie z drzwiami przy małej prędkości prawdopodobnie nie spowoduje nic gorszego niż kilka zadrapań i siniaków.
Jeśli jednak w wyniku kolizji rowerzysta wyląduje na jezdni, może on doznać poważnych złamań, urazów głowy i pleców oraz znacznych obrażeń tkanek miękkich. A jeśli zostaną potrąceni przez nadjeżdżający pojazd – konsekwencje mogą być katastrofalne.
Zdarzenia związane z otwieraniem drzwi mogą również spowodować znaczne uszkodzenia roweru i drzwi samochodu.

Typowe obrażenia i ryzyko związane z tymi wypadkami

Obrażenia przy drzwiach mogą obejmować drobne skaleczenia i siniaki, a także poważne obrażenia, które mogą mieć długotrwały wpływ na ofiarę. Zderzenie z drzwiami przy małej prędkości prawdopodobnie nie spowoduje nic gorszego niż kilka zadrapań i siniaków.
Jeśli jednak w wyniku kolizji rowerzysta wyląduje na jezdni, może on doznać poważnych złamań, urazów głowy i pleców oraz znacznych obrażeń tkanek miękkich. A jeśli zostaną potrąceni przez nadjeżdżający pojazd – konsekwencje mogą być katastrofalne.
Zdarzenia związane z otwieraniem drzwi mogą również spowodować znaczne uszkodzenia roweru i drzwi samochodu.

Odpowiedzialność prawna kierowców

Kierowcy mają prawny obowiązek podjęcia środków chroniących bezbronnych użytkowników, takich jak rowerzyści:
Otwieranie (lub pozwalanie na otwarcie) jakichkolwiek drzwi pojazdu przez kierowcę lub inną osobę w pojeździe stanowi przestępstwo, jeśli mogłoby to zranić osobę lub narazić ludzi na niebezpieczeństwo (Prawo 105 przepisów dotyczących pojazdów drogowych (konstrukcja i użytkowanie) z 1986 r.) .

Każdemu, kto zostanie uznany za winnego spowodowania incydentu z drzwiami, grozi kara grzywny do 1000 funtów (lub mandat karny). Wykroczenie zostaje popełnione nawet wtedy, gdy rowerzysta (lub inny użytkownik drogi) uniknie zderzenia z drzwiami. (Osbornes Law należy do działaczy opowiadających się za surowszymi karami w przypadku śmierci lub poważnych obrażeń rowerzysty.)

Kodeks drogowy (zaktualizowany w 2022 r.) zapewnia lepszą ochronę rowerzystów. Na przykład kierowcy „MUSZĄ upewnić się, że otwierając drzwi, nikogo nie potrącisz. Sprawdź, czy nie ma rowerzystów ani innego ruchu” (Zasada 239)
Od kilku lat działacze zachęcają kierowców do stosowania techniki Dutch Reach w celu zmniejszenia ryzyka wypadków przy drzwiach. Zostało to uwzględnione w nowym kodeksie drogowym.

Technika Dutch Reach jest prosta: kierowcy powinni sięgnąć drugą ręką i otworzyć drzwi. Oznacza to, że kierowcy muszą odwrócić się w stronę drzwi, co zwiększa prawdopodobieństwo dostrzeżenia zbliżającego się rowerzysty lub innego użytkownika drogi.

Jak wygląda proces zgłaszania roszczeń w przypadku incydentów typu „dooring”?

Rozpoczęcie dochodzenia roszczenia z tytułu urazu drzwiowego jest proste, a członek naszego doświadczonego zespołu ds. urazów rowerowych z przyjemnością Ci pomoże.

Jak rozpocząć proces

Porozmawiaj z naszym zespołem, aby uzyskać bezpłatną konsultację w celu omówienia Twojego roszczenia.
Rozpatrzymy Twoje roszczenie na zasadzie „nie wygrywa, nie ma opłat”, co eliminuje ryzyko finansowe związane z wnoszeniem roszczenia prawnego.
Poprosimy Cię o informacje i wszelkie dowody, jakie posiadasz w związku z wypadkiem przy drzwiach; oraz dokumentację wykazującą utracone zarobki i inne poniesione koszty finansowe.
Twój prawnik uzyska Twoją dokumentację medyczną, wszelkie raporty policyjne lub raporty z dochodzeń w sprawie wypadków i poprosi o zeznania świadka.
Skontaktują się również z właścicielem pojazdu i jego ubezpieczycielem i zwrócą się o przyznanie się do odpowiedzialności.
Twój prawnik zorganizuje dla Ciebie ocenę przez specjalistę, który napisze raport na temat Twoich obrażeń i rokowań.
Dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić wczesną ugodę i uniknąć skierowania sprawy do sądu. Zarówno my, jak i firma ubezpieczeniowa będziemy przestrzegać formalnego protokołu, którego celem jest zapewnienie efektywności procesu dla wszystkich stron.
Pocieszające jest to, że zdecydowana większość roszczeń związanych z obrażeniami na rowerze jest rozstrzygana bez konieczności podejmowania działań sądowych.

Szukam odszkodowania

Nasi prawnicy specjalizujący się w sprawach dotyczących wypadków przy drzwiach mają doświadczenie w zapewnianiu sprawiedliwego poziomu odszkodowań, na jakie zasługują nasi klienci. Nie ma średniej kwoty odszkodowania, jaką może otrzymać ranny rowerzysta, ponieważ każdy przypadek jest inny.
Odszkodowanie składa się zwykle z „odszkodowań ogólnych” i „odszkodowań specjalnych”.
Odszkodowanie ogólne – aby zrekompensować Ci rzeczywiste obrażenia i wpływ na Twoje życie. Obliczymy wysokość należnego Ci odszkodowania na podstawie opinii Twojego biegłego lekarza.
Pamiętaj, że jeśli okaże się, że jesteś częściowo winien, na przykład nie pozostawiłeś pojazdu wystarczająco szerokiego miejsca do cumowania, kwota, którą otrzymasz, może zostać proporcjonalnie zmniejszona, aby odzwierciedlić Twoje „zaniedbanie przyczynkowe”.
Odszkodowania specjalne – aby mieć pewność, że w wyniku wypadku nie pozostaniesz bez środków. Przykładowe koszty, o które możesz się ubiegać, obejmują utratę zarobków; wydatki na podróże i recepty; koszty naprawy lub wymiany roweru; oraz, w poważnych przypadkach, koszty wydatków rehabilitacyjnych, takich jak adaptacje w domu.

Share this article

Contact

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń już teraz po darmową konsultację 0207 482 8437

Napisz Do Nas Wyślij do nas wiadomość, a my odpowiemy jak najszybciej!