Operacja założenia implantu siatkowego

14 Jan 2019

Table of Contents

Pojawiły się głosy nawołujące do powołania komisji publicznej w sprawie stosowania implantów siatkowych do pochwy.

Znany profesor z Uniwersytetu Oksfordzkiego wezwał władze do powołania komisji publicznej w sprawie wykonywania zabiegów wszczepiania implantów siatkowych do pochwy, po tym jak pojawiły się obawy, że tego typu operacje niosą z sobą większe ryzyko aniżeli wynika to z oficjalnych statystyk podawanych przez Ministerstwo Zdrowia. W ubiegłej dekadzie ponad 126 tys. kobiet w Anglii poddało się operacji plastyki pochwy, aby usunąć problem nietrzymania moczu lub wypadania narządów. Wiele kobiet po tego typu zabiegach cierpi z powodu bolesnych i traumatycznych powikłań.

Operacja założenia implantu siatkowego


Siatka implantu jest zrobiona z materiału syntetycznego (z polipropylenu), który zastępuje słabe tkanki oraz więzadła odpowiedzialne za podtrzymywanie macicy i pochwy. Siatka zostaje wszczepiona podczas prostego zabiegu tj. pochwa zostaje otwarta przy ściance pochwy, a następnie wszczepiona jest siatka. Jest to zabieg często stosowany u kobiet po 50 roku życia.

Mimo, że powikłania pooperacyjne należą do rzadkości, Królewskie Kolegium Położników i Ginekologów, zwróciło uwagę na kilka możliwych komplikacji, które mogą wystąpić po operacji m.in. erozja siatki, infekcja, krwawienie i nawracające wypadanie narządów. Sam zabieg, jak i implanty siatkowe są ogólnie uważane za bezpieczne, a korzyści z ich założenia przewyższają potencjalne ryzyko, jeśli były wskazania do przeprowadzenia tego zabiegu. Jednak ostatnio pojawiły się głosy mówiące o tym, że operacje tego typu wykonywane są nieprawidłowo.

W ostatnich latach pojawiły się liczne doniesienia prasowe o przypadkach, w których operacja ta miała niekorzystny wpływ na pacjentki. Tysiące kobiet miało poważne reakcje uczuleniowe na implanty z siatki, inne zgłaszane problemy obejmują przewlekły ból spowodowany erozją siatki, która rozpada się na fragmenty, które następnie przedostają się do pęcherza moczowego kobiety. W jednym przypadku pacjentka musiała mieć usunięty organ, który został uwięziony w siatce. Wiele kobiet zgłosiło utratę popędu seksualnego i urazy psychologiczne, w tym zespół stresu pourazowego.

W kilku przypadkach kobiety musiały ponownie trafić do szpitala w celu wykonania operacji usunięcia siatki i innych zabiegów. Odwrócenie operacji założenia siatki jest samo w sobie bardzo skomplikowanym i ryzykownym zabiegiem, zważywszy, że siatka została zaprojektowana w ten sposób, aby pozostać na stałe w organizmie i wrosnąć w otaczającą ją tkankę.

Przyszłe działania prawne


Działania prawne zostały już rozpoczęte przez grupę kobiet, które wniosły sprawę zarówno przeciwko Państwowej Służbie Zdrowia (National Health Service), jak i amerykańskiej firmie Johnson & Johnson, która jest największym producentom implantów siatkowych. Firma niedawno powiedziała dziennikarzom, że będzie energicznie bronić swojego stanowiska, ale powódki, oprócz odszkodowania za poniesione urazy, żądają również, aby sam zabieg, jak i implanty z siatki zostały zabronione.

Mimo, że amerykańscy producenci wypłacili miliony dolarów tytułem odszkodowań, wynik sprawy w angielskich sądach nie jest jeszcze znany. Wiele pacjentek twierdzi, że ich chirurg nie ostrzegł ich przed istniejącym ryzykiem i powikłaniami związanymi z zabiegiem. W przypadku, pomyślnego rozpatrzenia ich wniosków, mogą liczyć na odszkodowanie w rejonie dziesiątek milionów funtów.

Głosy wzywające do powołania komisji publicznej na pewno przyczynią się do dalszego nagłośnienia tej sprawy. Podobno problemy wynikły głównie z powodu agresywnego marketingu produktów nie spełniających wymaganych standardów przez producentów, a także zniewystarczającego przeszkolenia lekarzy wykonujących te zabiegi. Mamy nadzieję, że komisja publiczna będzie w stanie rzucić więcej światła na te sprawy.

Zgodnie z prawem angielskim lekarze medycyny są zobowiązani do działania zgodnie z rozsądnym uzasadnieniem opinii lekarskiej i jeśli ich działania są poniżej oczekiwanego standardu i powodują stratę lub uszkodzenie ciała pacjenta, są oni wówczas pociągnięci do odpowiedzialności zgodnie z prawem o zaniedbaniu.

Jeśli miałaś wykonany zabieg założenia implantu siatkowego do pochwy i doznałaś z tego powodu urazu ciała, skontaktuj się niezwłocznie z naszym partnerem i specjalistką od spraw zaniedbań medycznych, Stephanie Prior dzwoniąc pod numer 020 7681 8671, lub z prawnikiem Nicolą Hall pod numerem 020 7681 8701.

Share this article