Pomyślne rozstrzygnięcie roszczenia za urodzenie dziecka

17 Mar 2022 | Oliwia Różycka
Porod Dziecka

Table of Contents

Pomyślne rozstrzygnięcie roszczenia za urodzenie dziecka, mimo stosowania zalecanej przez lekarza metody antykoncepcji!

Nasza klientka zaszła w ciążę w październiku 2015 roku i podjęła trudną decyzję o aborcji. Zarezerwowała wizytę w BPAS (doradztwo w zakresie ciąży), gdzie wyraziła zgodę na przerwanie ciąży. Poinformowała, że ​​chciałaby mieć znieczulenie ogólne i założoną cewkę, ponieważ nie mogła ryzykować ponownego zajścia w ciążę.
Klientka przeszła aborcję w październiku 2015 r. i została poinformowana przez lekarza, że Nexplanon (implant antykoncepcyjny) jest dla niej najlepszą formą antykoncepcji. Kobieta poinformowała, że cierpi na epilepsję i od wilu lat przyjmuje karbamazepinę. Karbamazepina jest lekiem indukującym enzymy wątrobowe, który zwiększa metabolizm żeńskich hormonów płciowych, szybciej usuwając lek z organizmu i tym samym obniżając poziom we krwi. Kiedy ten zwiększony metabolizm przydarzy się kobiecie stosującej hormonalne środki antykoncepcyjne, środek antykoncepcyjny może stać się mniej skuteczny i kobieta może zajść w ciążę.
Mimo to, klientka była informowana przez lekarza, że ​​Nexplanon jest dla niej najodpowiedniejszą formą antykoncepcji, dlatego zgodziła się na tę formę leczenia. Kobieta miała wszczepiony implant antykoncepcyjny, ale przed zabiegiem poinformowała , że rano zażyła karbamazepinę. Początkowo wydawało się, że wszystko układa się poprawnie, a implant Nexplanon w ogóle jej nie przeszkadzał. Czuła się dobrze i nie odczuwała żadnych negatywnych skutków.
Na początku grudnia 2017 r., 26. miesięcy po włożeniu urządzenia Nexplanon, kobieta zaszła w ciążę. Po długim namyśle zdecydowała się kontynuować ciążę, ponieważ nie mogła znieść kolejnej aborcji. Kobieta uczestniczyła we wszystkich wizytach prenatalnych. W czasie ciąży była chora i cierpiała na bóle głowy. Jej ciśnienie krwi było monitorowane i 10 maja 2018 r. została skierowana do szpitala przez lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ ciśnienie krwi wzrosło.
Powódka cierpiała na stan przedrzucawkowy i zespół HELLP (tak jak w poprzedniej ciąży). Łożysko było małe, dlatego dziecko przestało rosnąć. W rezultacie lekarze pilnie musieli wykonać cesarskie cięcie, a kobiecie podali znieczulenie podpajęczynówkowe. Córka kobiety urodziła się w 27. tygodniu ciąży i przez kilka tygodni po porodzie musiała przebywać na oddziale specjalnej opieki. Po wypisaniu ze szpitala, dziecko musiało zostać podłączone do tlenu.

Sprawa cywilna
Nasz adwokat – Nicholasa Leahy, wystąpił w iminu klientki z powództwem cywilnym przeciwko British Pregnancy Advisory Service za poród niezgodny z prawem.

Ekspert medyczny uważał, że doradzanie kobiecie przez BPAS wszczepienia implantu Nexplanon było naruszeniem obowiązku, gdy było wiadomo, że przyjmuje leki przeciwpadaczkowe. Co więcej, z opinii ekspertów wynika, że ​​personel BPAS nie ostrzegł o interakcji z lekami, a zatem nie doradził alternatywnej metody, takiej jak wkładka domaciczna.
Dziecko urodziło się przedwcześnie i zdiagnozowano znaczną przewlekłą chorobę płuc wcześniaków (nowa dysplazja oskrzelowo-płucna) oraz związane z tym choroby wirusowe, które mogą rozciągać się na okres dojrzewania i dorosłości.

Sprawa sądowa
Pozew wysłano do BPAS we wrześniu 2019 r., jednak odpowiedzialność została w całości odrzucona. Strona pozwana argumentowała, że ​​klientka uzyskała odpowiednie porady dotyczące dostępnych form antykoncepcji. Dodatkowo, strona twierdziła, że omawiali możliwą interakcję między karbamazepiną i Nexplanonem, chociaż w szczególności nie byli w stanie przedstawić żadnych dowodów tej rozmowy. Dodatkowo argumentowali, że kobieta była świadoma, że ​​jej dziecko może urodzić się niepełnosprawne, ponieważ sama karbamazepina może powodować nieprawidłowości płodu, biorąc pod uwagę, że kobieta nie zażywała kwasu foliowego od momentu poczęcia.
W trakcie procesu cywilnego zauważono, że córka kobiety robi większe postępy niż początkowo oczekiwano.Powódka domagała się odzkodowania za ból i cierpienie niechcianej ciąży oraz kosztów związanych z wychowaniem niepełnosprawnej córki.
Strony nie mogły dojść do porozumienia w zakresie odpowiedzialności, ale po negocjacjach uzgodniono pięciocyfrową ugodę.

Jeśli chcesz omówić swoją sprawę z ekspertem od zaniedbań medycznych, zadzwoń do Kancelatii lub wypełnij formularz zapytania online.

Share this article

Contact