Ограничителни срокове за искове за медицинска небрежност
Table of Contents
Исковете за медицинска небрежност са обект на строги срокове, които, ако бъдат пропуснати, означават, че можете да загубите възможността да продължите делото си завинаги. След като започнах кариерата си като специалист по непредпазливост на травма, бях оставена с повишена осведоменост къде се намират клопките за адвокатската професия и изтичането на давностния срок, като правило, е една от най-често допусканите грешки.
Законът, уреждащ давностния срок, е изложен в Закона за давността от 1980 г. Накратко, трябва да изпратите иск за разглеждане в Съда в рамките на три години от датата на небрежност или датата, на която за пръв път сте узнали за небрежността, което от двете е по-късно.
Изчисляването на давността е изпълнено с усложнения, така че е важно да се консултирате с юридически съвет възможно най-скоро, ако искате да предявите иск. Съществуват особено сложни правила за оценка на „датата на узнаване“ на небрежността.
Според моя опит, трите години могат да се изпарят много бързо и забавянето увеличава риска от загуба на важни доказателства и спомените стават неясни, което може да намали точността на доказателствата, които давате на вашите адвокати. Бих ви препоръчала да говорите с адвокат в не по-късно от 12-18 месеца след инцидента, за да избегнете проблемите, които могат да бъдат причинени от забавяне и да дадете на претенцията си най-добрия шанс за успех.
Искът се признава от съдилищата за предявен към датата на получаване на формуляра за иск от съда, а не към датата, на която служителите на съда издават формуляра за искове.
Има изключения, при които стандартният 3-годишен срок няма да изтече по-късно, като най-често срещаният е:
Ако увреденото лице умре преди изтичането на давността, тогава искът се запазва за тяхното имение съгласно раздел 1 от Закона за реформата на закона от 1934 г. След това давностният срок се удължава до три години от датата на смъртта или дата на знанието на личния представител, което от двете е по-късно.
Давностният срок за всеки иск, предявен от дете (под 18 години), не започва да тече до 18-ия му рожден ден, което на практика означава, че те имат до 21-ия си рожден ден, за да издадат съдебно производство.
Когато лицето, което предявява иска, няма ментален капацитет, няма срок за издаване на съдебно производство. Оценката на капацитета не винаги е проста и адвокатите трябва да са внимателни, когато определят дали клиентът им няма капацитет да взема свои собствени решения или не.
Съдът има право да упражнява правото си на преценка, за да разреши съдебното производство да бъде издавано извън давностния срок, но това е запазено за изключителни случаи и има много специфични критерии, определени от съдилищата, за да предизвикат преценката на Съда да разреши искът да продължи след това време.
Ако сте жертва на медицинска небрежност се обадете на безплатна консултация на Снежина Янкова на 020 76189013 или 07516 441448 / syankova@osbornes.net
Share this article