Zasada uniwersalna

14 Jan 2019

Table of Contents

Na krótko przed rozwiązaniem Parlamentu w związku ze zbliżającymi się 8 czerwca wyborami, radni z Ogólnopartyjnego Stowarzyszenia Kolarskiego (ang. All Party Cycling Group) zwrócili się o ustanowienie tak zwanej “zasady uniwersalnej”, zgodnie z którą każdy kierowca pojazdu silnikowego musiałby dać pierwszeństwo rowerzyście podczas manewru skręcania.

Obrażenia spowodowane wykonywaniem skrętu w lewo i zajeżdżaniem rowerzystom drogi przez nieuważnych kierowców, są najczęstszą przyczyną wypadków. Według danych Królewskiego Towarzystwa Zapobiegania Wypadkom Drogowym, co roku ponad 21 tys. rowerzystów doznaje obrażeń.

Pocieszeniem dla rowerzystów może być to, że w przypadku, gdy do wypadku doszło z powodu nieuwagi lub zaniedbania drugiej strony, mogą wystąpić o odszkodowanie. Kancelaria Osbornes często pomaga rowerzystom, którzy padli ofiarą złej jazdy kierowców.

Częste incydenty typu: zajeżdżanie rowerzystom drogi przez kierowców skręcających w lewo, wyjeżdżanie z bocznych ulic lub nagłe otwieranie drzwi, stanowią ciągłe ryzyko dla pieszych i rowerzystów.

Nawet drobne obrażenia mogą mieć poważne skutki: zwichnięcie czy złamanie może uniemożliwić rowerzyście powrót do pracy lub utrudniać wykonywanie obowiązków domowych. Odszkodowanie nie uśmierzy bezpośrednio bólu, ale może pomóc ofiarom wypadków “stanąć na nogi”. Ponadto wysyła jasny sygnał do kierowców i ubezpieczycieli, że spowodowanie obrażeń niesie z sobą konsekwencje dla obydwu stron.

“Jeśli doznałeś obrażeń w wypadku rowerowym lub w innym wypadku drogowym może przysługiwać ci prawo do roszczenia odszkodowania. Nasi polskojęzyczni doradcy zajmujący się odszkodowaniami z tytułu uszczerbku na zdrowiu mogą ci w tym pomóc. Zostaw dla nas wiadomość na Facebooku lub zadzwoń pod numer 020 7482 8467”.

Share this article