Zapytanie dotyczące urazu porodowego: Czy zła opieka położnicza jest normą w Wielkiej Brytanii?

5 Jun 2024 | Oliwia Różycka
Urazy mózgu

Table of Contents

Zreformujcie opiekę położniczą i poporodową!

Ogólnopartyjna Grupa Parlamentarna wezwała do gruntownej reformy opieki położniczej i poporodowej po wysłuchaniu niepokojących zeznań ponad 1300 kobiet, które przeżyły traumatyczne doświadczenia okołoporodowe. Wyniki pierwszego brytyjskiego dochodzenia w sprawie traumy porodowej zostaną dziś przedstawione ministrom, zanim sekretarz zdrowia – Victoria Atkins – ma przedstawić odpowiedź rządu.
W zapytaniu dotyczącym traumy porodowej zwrócono się o pilne zmiany, w tym:
Zakończenie zauważalnej loterii kodów pocztowych na temat opieki okołoporodowej.
Zostanie mianowany nowy komisarz ds. macierzyństwa.
Do opublikowania przez rząd nowej krajowej strategii dotyczącej macierzyństwa.

Trauma porodowa dotyka 30 000 kobiet rocznie

Trauma porodowa odnosi się do negatywnych doświadczeń porodowych, takich jak nagłe cesarskie cięcie lub poważna utrata krwi. Uważa się, że trauma porodowa dotyka co roku 30 000 kobiet w Wielkiej Brytanii, w wyniku czego u jednej na 20 rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD). Typowe objawy obejmują ponowne przeżywanie traumatycznych wydarzeń, stosowanie zachowań unikających i poczucie zwiększonego poczucia zagrożenia.
Wydaje się, że istnieje wspólny mianownik doświadczeń traumy porodowej zgłaszanych przez kobiety – poczucie, że ich obawy podczas ciąży i/lub porodu nie są wysłuchiwane i odrzucane. Opinia publiczna usłyszała w BBC Breakfast, jak Gill Castle, która nosi worek stomijny po urazach odniesionych podczas porodu chłopczyka, twierdziła, że ​​kobiet należy słuchać, a nie sprawiać wrażenie, że robią „za dużo zamieszania”.
Inni rodzice biorący udział w dochodzeniu opowiedzieli, jak błędy i niepowodzenia podczas porodu doprowadziły do ​​wcześniaków, porodów martwych dzieci lub cierpień na niedotlenienie, co doprowadziło do porażenia mózgowego. Dalsze relacje wyjaśniają, dlaczego niektóre kobiety cierpią obecnie na chroniczny ból, nietrzymanie stolca lub nie są w stanie wrócić do pracy po tym doświadczeniu.
W przemówieniu w BBC Radio 4, dziś rano anonimowy rozmówca opowiedział wstrząsające przeżycie swojej żony, która urodziła w marcu 2024 r. Przypomniał, że ponad 50% położnych na oddziale to pracownicy agencji, którzy nie byli wcześniej przeszkoleni w szpitalach warunki i procedury. Doprowadziło to do opóźnienia w rozpoznaniu infekcji pochwy u jego żony, która w czasie porodu straciła około 82% krwi, co wymagało przyjęcia do OIT na 10–11 godzin w stanie śpiączki farmakologicznej. To podkreśla jedno z największych wyzwań stojących przed NHS, jakim jest chroniczny niedobór personelu położnych i położników.
Ważne jest, aby odróżnić sianie paniki od informowania kobiet o ryzyku związanym z porodem, co podkreśliła Gill Castle w przemówieniu w programie BBC Breakfast.

Matkom należy zaproponować wizytę 6-8 tygodni po porodzie

Minister zdrowia powiedział, że lekarze pierwszego kontaktu mają teraz zaoferować wszystkim nowym matkom wizytę 6–8 tygodni po porodzie, a do końca roku wprowadzone zostaną nowe usługi w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego. Dochodzenie ma ponadto nadzieję na rozpoczęcie zmian niezbędnych w odpowiedzi na przedstawione dowody.
Dochodzenie wykazało również, że kobiety z grup marginalizowanych, zwłaszcza z mniejszości etnicznych, wydają się doświadczyć zauważalnie złej opieki. Niestety, rozpoznajemy tę prawidłowość na podstawie migawek zapytań otrzymywanych przez nasz dział. Najnowszy raport MMBRACE analizujący dane z lat 2020–2022 wykazał, że wśród kobiet rasy czarnej i azjatyckiej odsetek martwych urodzeń był znacznie wyższy. Ponadto odkryto, że ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego u kobiet rasy czarnej jest 1,5 razy większe w porównaniu z kobietami rasy białej i sześciokrotnie większe ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego nałożonego na przewlekłe nadciśnienie tętnicze.

Share this article

Contact

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń już teraz po darmową konsultację 0207 482 8437

Napisz Do Nas Wyślij do nas wiadomość, a my odpowiemy jak najszybciej!