Wypadki W Pracy Pytania I Odpowiedzi

13 Jan 2023 | Magdalena Knez
Man is making audit of household expenses

Table of Contents

Nikt nie spodziewa się obrażeń w pracy, ale kiedy wypadki się zdarzają, ważne jest, aby wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby zachować bezpieczeństwo i uzyskać odszkodowanie, na które zasługujesz. Ubieganie się o odszkodowanie za wypadek przy pracy jest w Wielkiej Brytanii prostym procesem, ponieważ obowiązują surowe przepisy chroniące pracowników dotkniętych wypadkiem. Należy jednak znać dostępne prawa i środki zaradcze, aby skutecznie wnieść roszczenie, zwłaszcza jeśli angielski nie jest Twoim pierwszym językiem. Jako polscy prawnicy w Londynie specjalizujący się w sprawach dotyczących obrażeń ciała, czyli „pozakontraktowej odpowiedzialności cywilnej”, pomogliśmy dziesiątkom osób i rodzin z Polski złożyć wniosek o odszkodowanie za wypadek przy pracy. Przez całe nasze doświadczenie zawodowe odpowiadałem na wiele wątpliwości i często zadawane pytania dotyczące roszczeń z tytułu wypadku przy pracy: Co uważa się za wypadek przy pracy? Jakie prawa przysługują pracownikom w Wielkiej Brytanii w takich przypadkach? Jakie kroki powinienem podjąć, aby złożyć wniosek o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy? wypadek?, jaki jest termin?, czy można to zrobić bez kosztów sądowych?.

W tym artykule odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące roszczeń z tytułu wypadku przy pracy, aby pomóc społeczności polskojęzycznej mieszkającej w Wielkiej Brytanii i tym, którzy tego potrzebują, w uzyskaniu godziwego odszkodowania w celu naprawienia szkód i strat, aby mogli dalej normalnie żyć w ten tętniący życiem kraj z zabezpieczonymi wszystkimi prawami.

Co uważa się za wypadek przy pracy?

Za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie, które powoduje uraz lub chorobę pracownika w wyniku jego aktywności w pracy. Aby zdarzenie to zostało uznane za wypadek przy pracy i istniało prawo do złożenia pozwu, muszą się wydarzyć dwie rzeczy:
Że istnieje uszkodzenie ciała, rozumiane jako uszkodzenie lub pogorszenie stanu spowodowane urazem, uderzeniem lub chorobą, chociaż może to również obejmować następstwa lub choroby psychiczne lub psychiczne.
Że wypadek jest konsekwencją pracy. Innymi słowy, istnieje bezpośredni związek przyczynowy między pracą a urazem. Na przykład, jeśli odniesiesz obrażenia w wyniku wypadku w drodze do pracy, nawet jeśli nie w tym samym miejscu pracy, jest to również wypadek przy pracy, a konkretnie wypadek w drodze do pracy.
Z takiej definicji wypadku przy pracy wynika szeroki wachlarz okoliczności, które mogą uprawniać do ubiegania się o odszkodowanie: od urazu lub choroby, poślizgnięcia i upadku, oparzeń lub katastrofalnych obrażeń.
Na naszym blogu przeanalizowaliśmy już niektóre z tych konkretnych przypadków, przestrzeń konsultacji, w której można dowiedzieć się więcej o tym, jak postępować w przypadku wypadków na budowie, wypadków w magazynie czy wypadków przy pracy w kuchni.

Wypadek przy pracy — prawa i przepisy (Wielka Brytania)

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w wielu krajach, każdy pracownik ma prawo do bezpiecznego środowiska pracy. Obejmuje to bezpieczeństwo w miejscu pracy, bezpieczne korzystanie z narzędzi, a także ergonomicznie zaprojektowane miejsca pracy.
Aby zagwarantować to prawo, pracodawcy mają prawny obowiązek zapewnienia tego bezpiecznego i wolnego od wypadków środowiska, a także inwestowania w bezpieczeństwo swoich pracowników za pomocą zasobów i szkoleń.

Prawo do wniesienia roszczenia z tytułu wypadku przy pracy.

Złożenie wniosku może pomóc w uzyskaniu opieki medycznej i pomocy finansowej, której potrzebujesz podczas rekonwalescencji po urazie.
W ten sposób, jeśli pracownik dozna urazu w wyniku wypadku przy pracy, będzie miał prawo dochodzenia i pobierania odszkodowania za szkody, o ile urazy są wynikiem zaniedbania lub nieprzestrzegania przepisów BHP ze strony ich pracodawców (a także kierowników lub innych pracowników).
Adwokat Osbornes Law ds. obrażeń przy pracy może pomóc Ci ustalić, czy Twój pracodawca jest odpowiedzialny za wypadek, to znaczy wykazać nieprzestrzeganie przez niego przepisów BHP lub brak proaktywnej odpowiedzialności za zapobieżenie wypadkowi.

Jakie prawo reguluje wypadki przy pracy w Wielkiej Brytanii?

Istnieją różne akty prawne regulujące ten obszar, ale głównym dokumentem regulującym bezpieczeństwo pracy w Wielkiej Brytanii jest Ustawa o Odpowiedzialności Pracodawcy. Więcej informacji na temat tego prawa można znaleźć na tej stronie.
Prawo to określa wymagania i cechy charakterystyczne dla pracodawców w celu wypełnienia ich prawnego obowiązku zagwarantowania bezpiecznego środowiska pracy. Tutaj określa się wymagania prawne pracodawców w tym celu, takie jak przeprowadzanie oceny ryzyka, szkolenie pracowników w zakresie BHP czy zapewnienie dostępności i nienagannego stanu środków ochrony indywidualnej (PPE).

Ile kosztuje wniesienie roszczenia z tytułu wypadku przy pracy?

W przypadku niektórych kancelarii może być bardzo wysoka. Na szczęście firmy takie jak Osbornes Law umożliwiają złożenie wniosku o odszkodowanie za wypadek przy pracy bez ponoszenia kosztów prawnych. Dzieje się tak dlatego, że wszyscy prawnicy zajmujący się obrażeniami ciała działają na podstawie „Umowy o opłatę warunkową”, znanej jako „No Win No Fee” — jeśli nie wygramy, nie otrzymamy zapłaty. W ten sposób możesz rozpocząć proces bez żadnego ryzyka finansowego, ponieważ wynagrodzenie otrzymujemy tylko wtedy, gdy wygramy sprawę, a Ty otrzymasz odszkodowanie.

Ile mam czasu na wniesienie roszczenia z tytułu wypadku przy pracy?

Termin na zgłoszenie roszczenia z tytułu wypadku przy pracy wynosi trzy lata od daty wypadku. W ten sposób pracownicy zamieszkali w Wielkiej Brytanii, którzy odnieśli obrażenia w wyniku wypadku przy pracy, mają prawo ubiegać się o odszkodowanie za wypadek przy pracy, jeśli uczynią to w ciągu trzech lat od daty wypadku. Tej dacie nie należy jednak ufać, ponieważ proces rozpatrywania wniosku o odszkodowanie za wypadek przy pracy może być skomplikowany i najlepiej jest rozpocząć proces odszkodowawczy jak najszybciej.
W przypadku małoletnich 3 lata zaczną być liczone od dnia, w którym ukończą 18 lat.

Do kogo kierowane jest roszczenie z tytułu wypadku przy pracy?

W obawie przed konsekwencjami zawodowymi, jakie może to mieć, wiele osób może sprzeciwiać się zgłoszeniu roszczenia z tytułu wypadku przy pracy. Nie ma jednak powodu do zmartwień, ponieważ roszczenie jest kierowane przeciwko ubezpieczycielowi, a nie przeciwko firmie.

Share this article

Contact

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń już teraz po darmową konsultację 0207 482 8437

Napisz Do Nas Wyślij do nas wiadomość, a my odpowiemy jak najszybciej!