Wypadki rowerowe na rondach

13 Feb 2024 | Oliwia Różycka
Wypadki iNa Rondach

Table of Contents

Rowerzyści należą do najbardziej bezbronnych użytkowników dróg, szczególnie w głównych miastach Wielkiej Brytanii. Ronda narażają rowerzystów na jeszcze większe ryzyko wypadków i obrażeń, pomimo niedawnych zmian w Kodeksie drogowym, które mają na celu lepszą ich ochronę.
Niektóre układy rond mogą być szczególnie niebezpieczne dla rowerzystów. Nic dziwnego, że na rondach dochodzi do wielu poważnych wypadków rowerowych, które są bezpośrednim skutkiem zaniedbań kierowców. Niestety, skutki dla rowerzystów mogą być potencjalnie katastrofalne.

Ważne jest, aby uzyskać poradę prawną

Wiemy z pierwszej ręki, jak niebezpieczne dla rowerzystów są ronda. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich odniósł obrażenia w wypadku na rondzie, możesz ubiegać się o odszkodowanie za wypadek na rowerze. Najważniejszym krokiem, jaki możesz podjąć, jest jak najszybsza rozmowa z prawnikiem specjalizującym się w urazach rowerowych w kancelarii Osbornes Law w dniu [ ].
Osbornes Law jest wyłącznym partnerem prawnym London Cycling Campaign. Regularnie reprezentujemy rowerzystów, którzy odnieśli obrażenia na rondach i w innych miejscach, odzyskując należne im odszkodowanie.

Zrozumienie wypadków na rondach

Rowerzyści (i użytkownicy rowerów elektrycznych) zaliczani są do niechronionych użytkowników dróg, ponieważ są szczególnie podatni na poważne obrażenia w przypadku potrącenia przez pojazd. Z drugiej strony, zderzenie dwóch pojazdów może nie spowodować obrażeń wśród pasażerów, pod warunkiem, że są chronieni metalową konstrukcją samochodu.
Rowerzyści nie są objęci ochroną, co oznacza, że wypadek z udziałem pojazdu może spowodować poważne, a nawet katastrofalne w skutkach obrażenia rowerzysty. Prędkość pojazdów w połączeniu z manewrami wymaganymi od kierowców poruszających się po rondzie naraża nawet najbardziej doświadczonego rowerzystę na zwiększone ryzyko wypadku.

Najczęstsze przyczyny wypadków na rondach.
Najczęstszą przyczyną wypadków na rondach jest zaniedbanie lub błąd kierowcy, ale nie jest to jedyna przyczyna. Inne przyczyny wypadków rowerowych na rondach to:
Słaba widoczność i złe warunki pogodowe
Nierówne nawierzchnie dróg
Brak oceny drogi lub prędkości innego kierowcy/rowerzysty
Kierowca lub rowerzysta zachował się nieostrożnie, lekkomyślnie lub spieszył się
Agresywni kierowcy pojazdów
Kierowca lub pasażer pod wpływem alkoholu
Źle zaprojektowane rondo, pasy lub dojazdy

W niektórych przypadkach rowerzysta może być częściowo winien, na przykład wjeżdżając na jezdnię z chodnika lub wykonując nieprawidłowy manewr.
Jeśli uważasz, że jesteś częściowo za to odpowiedzialny, zawsze porozmawiaj o tym ze specjalistą w dziedzinie prawa rowerowego – możesz być zaskoczony, gdy odkryjesz, że w ogóle nie ponosisz odpowiedzialności prawnej. Nawet jeśli jesteś częściowo winien (nazywa się to „zaniedbywaniem przyczynkowym”) – nadal możesz ubiegać się o odszkodowanie.

Statystyki wypadków na rondach rowerowych

Niestety wypadki rowerowe – także te, które mają miejsce na rondach – nie są rzadkością.
Chociaż w ostatnich latach liczba rowerzystów zabitych na brytyjskich drogach spadła, rośnie liczba poważnych obrażeń rowerzystów. Według danych rządowych w latach 2018–2022 co tydzień średnio 2 rowerzystów zginęło, a 81 zostało ciężko rannych.
Spośród 542 ofiar śmiertelnych wypadków rowerowych na rondach 23 zginęło w wypadku rowerowym na rondach, a
2750 rowerzystów na pedałach z 21 156, którzy odnieśli poważne obrażenia, spowodowało wypadki na rondach
82% wszystkich wypadków rowerowych miało miejsce na obszarach miejskich
W najnowszych opublikowanych danych pocieszający jest spadek liczby zgłaszanych ofiar śmiertelnych i obrażeń rowerzystów. W roku zakończonym do czerwca 2023 r. nastąpił spadek liczby ofiar śmiertelnych o 22% i spadek liczby ofiar o 8% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Ramy prawne i prawa rowerzystów

Kierowcy mają prawny obowiązek zachować ostrożność, aby zminimalizować ryzyko dla innych użytkowników dróg. Zasadniczo muszą zachować należytą ostrożność i uwagę, jakich można rozsądnie oczekiwać od kompetentnego i doświadczonego kierowcy.
Oczekuje się również, że zastosują dodatkowe środki ostrożności, aby chronić rowerzystów przed ryzykiem wypadku i obrażeń, określone w Kodeksie drogowym (który jest w zasadzie oficjalnym podręcznikiem dla brytyjskich kierowców).
Dojazd do ronda jako rowerzysta może być trudny. Powinieneś znajdować się po lewej stronie i przed wjazdem na rondo upewnić się, że ustąpisz pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. Gdy wjedziesz na rondo, masz pierwszeństwo.
Rowerzyści jadąc po rondzie mają prawo poruszać się po pasach przed kierowcami pojazdów; należy im także zapewnić wystarczającą ilość miejsca, jeśli i kiedy kierowcy wyprzedzają ich na innym pasie.
Pamiętaj jednak, że rowerzyści muszą również przestrzegać przepisów ruchu drogowego, co oznacza wczesną i wyraźną sygnalizację; oraz uważną obserwację pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z ronda.

Studium przypadku

Nasi prawnicy specjalizujący się w odszkodowaniach za szkody na rowerze uzyskali odszkodowania dla kilku rowerzystów rannych w wypadkach na rondach. Najnowsze przykłady obejmują:
Nasz klient wracał rowerem do domu z gry w siatkówkę. Jego zwykła trasa do domu z New Cross w Londynie obejmowała skrzyżowanie z dwoma rondami. Gdy wyjeżdżał z drugiego ronda, został potrącony przez samochód. Został strącony z roweru i uderzył się w głowę, doznając obrażeń tkanek miękkich, co pogorszyło wcześniej istniejący stan. Po wypadku odczuwał także objawy psychiczne. Był to wypadek drogowy, w związku z czym złożyliśmy wniosek o odszkodowanie od Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych, które ostatecznie przyznało mu 14 000 funtów. Przeczytaj więcej tutaj
Kolejnym klientem był rowerzysta jadący do pracy w pobliżu Blackheath w Londynie. Samochód nie ustąpił mu pierwszeństwa na rondzie i zderzył się z naszym klientem. Doznał licznych urazów zębów i złamania palca. Załatwiliśmy jego sprawę na kwotę 25 000 funtów.
Przykłady te ilustrują wiele przypadków obrażeń rowerowych, które poprzedzały wprowadzenie coraz solidniejszych zabezpieczeń dla rowerzystów. W 2022 r. bardzo mile widzianym wydarzeniem dla rowerzystów była aktualizacja Kodeksu drogowego – zaostrzenie obowiązków prawnych kierowców wobec rowerzystów. (Jeśli nie zastosują się do tego, ryzykują karę w wysokości 70 funtów.)

Zmiany mówią, że kierowcy muszą:

Daj pierwszeństwo rowerzystom poruszającym się po rondzie
Nie wolno im wyprzedzać na pasie dla rowerzystów
Podczas wyprzedzania rowerzysty z prędkością do 30 mil na godzinę należy pozostawić co najmniej 1,5 metra wolnego miejsca
Jeśli jedziesz z prędkością większą niż 30 mil na godzinę, pozostaw odstęp szerszy niż 1,5 metra
Chociaż nowy wygląd Kodeksu Drogowego pomaga chronić rowerzystów, nierozsądnym byłoby zakładać, że wszyscy kierowcy będą z nim zaznajomieni – zawsze należy zachować ostrożność.

Co robić po wypadku

Natychmiastowe kroki po wypadku
Jeśli jesteś uczestnikiem wypadku rowerowego, udaj się w bezpieczne miejsce – bezpiecznie. Na rondzie byłoby to trudniejsze.
Jeżeli Ty lub inna osoba odniosłaś obrażenia, zadzwoń pod numer 999 i wezwij karetkę pogotowia. Kiedy przybędą służby ratunkowe, nie sugeruj, że jesteś odpowiedzialny za to, co się stało (nawet jeśli uważasz, że jesteś winien). Może to zagrozić wszelkim roszczeniom, które złożysz później.
Musisz skorzystać z pomocy lekarskiej, nawet jeśli Twoje obrażenia są bardzo drobne. Zaświadczenia lekarskie od samego początku będą miały kluczowe znaczenie dla poparcia Twojego roszczenia.
Gromadzenie dowodów
Zakładając, że nie odniosłeś poważnych obrażeń, spróbuj zrobić zdjęcia swojego roweru; dany pojazd; oraz miejsce wypadku z zaznaczeniem odpowiednich pasów ruchu na rondzie. Zapytaj kierowcę o imię i nazwisko, dane dotyczące ubezpieczenia oraz dane ewentualnych świadków wypadku.
Jeśli to konieczne, poproś inną osobę o zdobycie tych informacji. Ludzie niezmiennie chętnie pomagają rowerzystom uczestniczącym w wypadkach drogowych. Jeżeli posiadasz nagrania z zdarzenia zapisane na kamerze osobistej, przechowuj je w bezpiecznym miejscu.
Kiedy Twoje roszczenie stanie się w toku, Twoi prawnicy będą w dalszym ciągu gromadzić dowody w celu zbudowania Twojej sprawy.

Jak wygląda proces reklamacyjny?

Najlepszym pierwszym krokiem jest umówienie się na wstępną bezpłatną ocenę z członkiem naszego zespołu ekspertów ds. wypadków rowerowych, aby sprawdzić, czy możesz ubiegać się o odszkodowanie. Musielibyśmy mieć pewność, że z większym prawdopodobieństwem udowodnisz winę drugiej strony niż nie.
Z naszego doświadczenia wynika, że większość kontuzjowanych rowerzystów ma bardzo duże szanse na sukces. Zakładając, że możesz kontynuować, możemy przyjąć Twoje roszczenie na zasadzie „Nie wygrywa, nie ma opłat”. Eliminuje to ryzyko finansowe związane z dochodzeniem roszczenia.
Proces będzie obejmował kluczowe etapy, w tym:
Skontaktujemy się z drugą stroną i jej ubezpieczycielem. W praktyce Twoje roszczenie prawne będzie skierowane przeciwko ubezpieczycielowi, a nie konkretnej osobie
Jeśli wypadek miał charakter ucieczki z miejsca wypadku (lub kierowca nie był ubezpieczony), zażądamy Twojego odszkodowania od MIB
Zbierzemy informacje, aby zbudować solidne roszczenie i poprosimy Cię o:
Dane świadka
Wszelkie zdjęcia miejsca wypadku, Twojego roweru i innego pojazdu biorącego udział w wypadku
Materiał filmowy z kamery zamontowanej na ciele lub na hełmie (jeśli występuje)
Dowód utraty zarobków
Faktury, rachunki itp. za inne straty finansowe związane z wypadkiem
Uzyskamy Twoją dokumentację medyczną i dokumentację medyczną; wszelkie raporty policji i dochodzeń w sprawie wypadków; Nagraj nagranie z monitoringu i poproś świadków o zeznania
Zorganizuj ekspertyzę medyczną, która Cię zbada
Kiedy już będziemy usatysfakcjonowani odpowiedzialności drugiej strony, skontaktujemy się z ubezpieczycielem w celu przyjęcia odpowiedzialności. Jeśli przyznają się do odpowiedzialności, rozpoczniemy negocjacje w sprawie ugody
W przypadku nie uznania odpowiedzialności będziemy nadal gromadzić materiał dowodowy i rozważać wszczęcie postępowania
Będziemy postępować zgodnie z protokołem stanowiącym formalną procedurę, której przestrzegają prawnicy. Celem jest, aby proces reklamacyjny był jak najbardziej efektywny i efektywny
Większość roszczeń z tytułu obrażeń ciała zostaje rozstrzygnięta, zanim konieczne stanie się podjęcie działań sądowych. Możesz być pewien, że dołożymy wszelkich starań, aby zakończyć sprawę tak szybko, jak to możliwe.
Więcej informacji na temat składania wniosku o odszkodowanie za rower znajdziesz tutaj

Jak wysokie odszkodowanie otrzymam?

Jedno z pierwszych pytań, jakie otrzymujemy od rannego rowerzysty, brzmi: o jaką kwotę odszkodowania mogę się ubiegać?
Nie ma na to prostej odpowiedzi, ponieważ zmiennych jest bardzo wiele. Twoje odszkodowanie będzie zależeć od rodzaju i zakresu odniesionych obrażeń, czasu potrzebnego na powrót do zdrowia oraz tego, czy pozostały po Tobie trwałe problemy zdrowotne.
Otrzymana rekompensata będzie się składać z „odszkodowań ogólnych” i „odszkodowań specjalnych”.
Ogólne szkody
Zadośćuczynienie za rzeczywiste obrażenia i szerszy wpływ na Twoje życie. Opinia medyczna biegłego odegra kluczową rolę w ocenie wysokości odszkodowania, jakie powinieneś otrzymać.
Pamiętaj, że jeśli okaże się, że jesteś częściowo winny wypadku (np. nie miałeś na sobie kasku lub ubrania odblaskowego), nadal możesz ubiegać się o odszkodowanie; jednakże kwota, którą otrzymasz, będzie proporcjonalnie niższa, aby odzwierciedlić Twoje „zaniedbanie dodatkowe”.

Specjalne szkody

Ma na celu zapewnienie, że w wyniku wypadku nie pozostaniesz bez środków. Oznacza to, że jeśli musiałeś wziąć wolne od pracy, aby odzyskać siły, możemy odzyskać utracone zarobki.
Możesz także ubiegać się o zwrot kosztów, takich jak koszty podróży i leczenia, koszty leków, koszty terapii (np. fizjoterapii i terapii zajęciowej), koszty naprawy roweru lub jego wymiany. Możesz nawet ubiegać się o zwrot kosztów niezbędnych adaptacji w domu, jeśli Ty lub Twój bliski doznaliście katastrofalnych obrażeń.
Wiemy, że będziesz mieć pytania dotyczące swojego odszkodowania i chętnie Ci pomożemy. Więcej informacji na temat wypłat z tytułu roszczeń z tytułu wypadku rowerowego znajdziesz tutaj.

Jak prawo Osborne’a może pomóc w takich przypadkach

Świadczone przez nas usługi są wyjątkowe, biorąc pod uwagę naszą uznaną wiedzę i reputację w zakresie odzyskiwania odszkodowań dla ofiar wypadków rowerowych. Osbornes jest wyłącznym partnerem prawnym London Cycling Campaign (LCC) od 10 lat i przez ten czas pomogliśmy niezliczonej liczbie rowerzystów. Nasi wyspecjalizowani prawnicy nie tylko skupiają się na uzyskaniu rozliczenia finansowego dla swoich klientów, ale także zapewniają dostęp do najlepszego leczenia, w tym wszelkich niezbędnych terapii rehabilitacyjnych.
Nasze podejście jest proste: doskonale znamy sytuację naszych klientów rowerowych. Jesteśmy również ekspertami w zapewnianiu wcześniejszego przyznania się do odpowiedzialności przez towarzystwa ubezpieczeniowe; i doświadczeni w budowaniu solidnych spraw w celu zapewnienia wczesnego rozliczenia – umożliwiając klientom normalne życie.
Dzięki naszemu doświadczeniu zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta. Doradzamy z empatią i pełnym uznaniem dla znaczącego wpływu urazów rowerowych na ofiary i ich rodziny.

Share this article

Contact

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń już teraz po darmową konsultację 0207 482 8437

Napisz Do Nas Wyślij do nas wiadomość, a my odpowiemy jak najszybciej!