Wypadki rowerowe – często zadawane pytania

2 Jan 2020

Table of Contents

Przeciwko komu kieruję sprawę? Teoretycznie Twoje roszczenie zostanie wniesione przeciwko drugiej osobie zaangażowanej w kolizję, w praktyce jednak rozpatrzone zostanie przez firmę ubezpieczeniową.

Czy wciąż mogę wnieść sprawę jeśli jestem częściowo winny? Tak. Będziemy w stanie ustalić, w jakim stopniu ponosisz odpowiedzialność za wypadek. W takich sytuacjach zazwyczaj dochodzi do porozumienia z firmą ubezpieczeniową na podstawie procentowej.

Co mam zrobić, jeśli uderzę pieszego? Powinieneś wziąć nazwisko i dane kontaktowe pieszego oraz świadków. Jeśli masz ubezpieczenie, należy natychmiast zgłosić wypadek swojemu ubezpieczycielowi. Jeśli pieszy dozna obrażeń, może wystąpić z roszczeniem przeciwko Tobie. Jeśli również zostałeś ranny, a pieszy był częściowo odpowiedzialny za kolizję, możesz wnieść wzajemne powództwo.

Czy potrzebuję ubezpieczenia? Nie ma wymogu posiadania ubezpieczenia OC (dla osób trzecich) by poruszać się rowerem w Wielkiej Brytanii. Zachęcamy jednak do wykupienia go na wypadek, gdy jesteś winny kolizji. Członkowie London Cycling Campaign automatycznie otrzymują ochronę ubezpieczeniową w ramach swojego członkostwa. Rozważ zarejestrowanie się lub poszukaj alternatywnej polisy online. Istnieje wiele firm, które zapewniają taką ochronę.

Co mogę zrobić, aby mój rower został naprawiony? Jeśli uczestniczyłeś w wypadku na rowerze, prawdopodobnie Twój rower został zniszczony. Możliwe, że nie nadaje się do dalszego użytku.W takiej sytuacji zabierz rower do warsztatu, w którym specjalista określi wartość szkody i stwierdzi, czy można ją naprawić. Powinieneś otrzymać pisemną wycenę naprawy lub, jeśli nie ma takiej możliwości, wycenę kosztu wymiany. Będziesz musiał zachować kopie dokumentów, jeśli zamierzasz wnieść sprawę o uszkodzenie roweru.

Co robić natychmiast po wypadku? Upewnij się, że na miejsce wypadku została wezwana policja. Zarówno Ty, druga strona jak i świadkowie zostaniecie poproszeni o oświadczenie- koniecznie zgłoś wszelkie odniesione obrażenia. Zrób zdjęcia roweru i zachowaj dowody, w tym odzież i rzeczy, które mogą wymagać sprawdzenia. Jeśli twój wypadek dotyczył dziury w drodze, zrób zdjęcia i określ jej długość, głębokość i szerokość. Następnie uzyskaj dane kierowcy i świadków, w tym imię i nazwisko, numer telefonu, adres oraz numer tablicy rejestracyjnej pojazdu, a także dane ubezpieczyciela. Udaj się na wizytę do przychodni lekarskiej lub do szpitala, aby uzyskać pomoc medyczną i upewnij się, że została sporządzona notatka lekarska. Zasięgnij porady prawnej od adwokata specjalizującego się w roszczeniach z tytułu wypadków rowerowych.

O co mogę się ubiegać? Po wypadku masz prawo do otrzymania odszkodowania za ból i cierpienie związane z poniesionymi obrażeniami. Ponadto możesz odzyskać koszty podróży, utratę zarobków (jeśli przebywałeś na zwolnieniu lekarskim), koszty leczenia i recept, opiekę i pomoc otrzymaną od członków rodziny lub przyjaciół, a także leczenie, w tym fizjoterapię, oraz uszkodzenie mienia. Możliwe także, że masz prawo do odzyskania przyszłych strat. Ta lista nie jest wyczerpująca, więc jeśli poniosłeś stratę i nie jesteś pewien, czy możesz ją odzyskać, po prostu zapytaj swojego prawnika. Koniecznie zachowaj kopie paragonów i faktur.

Rehabilitacja Jeśli konieczna jest rehabilitacja, może być ona sfinansowana przez ubezpieczyciela strony przeciwnej, jeśli uznana zostanie odpowiedzialność. W miarę przeprowadzania oceny zostaniesz przebadany w celu ustalenia mobilności i zakresu ruchów, a następnie otrzymasz zalecenia dotyczące leczenia, takiego jak fizjoterapia. Jeśli ubezpieczyciel kierowcy odmawia odpowiedzialności, może nie zdecydować się na finansowanie rehabilitacji. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza rodzinnego o skierowanie na leczenie.

Zadzwoń do nas już teraz, żeby skorzystać z bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem 020 7482 8437 lub napisz na polish@osborneslaw.com

Share this article