Wypadki Na Ścieżce Rowerowej

26 Feb 2024 | Oliwia Różycka
Ścieżka Rowerowa

Table of Contents

Wstęp

Jeśli masz szczęście i mieszkasz w okolicy, w której znajdują się wydzielone ścieżki rowerowe – a wiele gmin coraz częściej w nie inwestuje – ryzyko wypadku jest drastycznie zmniejszone.
Rowerzyści są bezbronnymi uczestnikami ruchu drogowego, więc jeśli pojazd uczestniczy w wypadku na ścieżce rowerowej, rowerzysta może odnieść poważne obrażenia. Wypadki te są niepokojące i zwykle można ich uniknąć.

Szukaj pomocy prawnej

Prawie wszystkie wypadki na ścieżce rowerowej są spowodowane przez nieostrożnych kierowców lub zagrożenia na ścieżce rowerowej. Jeśli odniosłeś obrażenia podczas jazdy ścieżką rowerową, warto poznać swoje prawa i dowiedzieć się, jak ubiegać się o odszkodowanie za obrażenia ciała.
Osbornes Law odnotowuje znaczny wzrost liczby klientów, którzy doznali urazów na rowerze. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost liczby Brytyjczyków rozpoczynających jazdę na rowerze w ciągu ostatnich kilku lat. Na przykład w 2022 r. po drogach Anglii jeździło na rowerze 7,6 mln osób (Statista).

Dynamika wypadków na pasie rowerowym

Ścieżki rowerowe są ze swej natury wyznaczonymi trasami rowerowymi, wyraźnie oznakowanymi znakami drogowymi. Są to pasy od strony krawężnika, zaprojektowane jako bezpieczne trasy dla rowerzystów, niezależnie od tego, czy podróżujesz z punktu A do punktu B, czy też jeździsz na rowerze w celach rekreacyjnych. Nie zakładaj, że wszystkie wydzielone ścieżki rowerowe są zawsze wolne od ruchu, bo tak nie jest. Nie musisz z nich korzystać, ale służą one bezpieczeństwu rowerzystów. Pamiętaj, że kodeks drogowy mówi, że rowerzyści powinni trzymać się pasa ruchu, jeśli to możliwe. Biorąc pod uwagę, że ścieżki rowerowe są znacznie węższe niż pasy drogowe, nietrudno zrozumieć, w jaki sposób jakikolwiek pojazd poruszający się nielegalnie po ścieżce rowerowej może spowodować wypadek. Najczęstszymi przyczynami wypadków na ścieżce rowerowej są: Pojazdy lub motocykle wjeżdżające na ścieżkę rowerową Nieostrożni kierowcy autobusów i autokarów Niespodziewane przeszkody na ścieżce rowerowej Nielegalnie zaparkowane pojazdy Kolizje z innymi rowerzystami Źle utrzymane drogi/ścieżki rowerowe stwarzające zagrożenie dla rowerzystów Źle zaprojektowane ścieżki rowerowe.

Względy prawne i prawa

Jazda rowerem po chodnikach jest w Wielkiej Brytanii nielegalna, a wyznaczone ścieżki rowerowe stanowią pożądany i rozsądny kompromis.
Jednak trasy rowerowe nie są wszędzie takie same. Jeśli nie znasz różnic, narażasz się na potencjalne ryzyko.
Obowiązkowe ścieżki rowerowe – są oznaczone ciągłą białą linią; symbole rowerów na drodze; oraz biało-niebieski znak. Zawsze zwracaj uwagę na znaki wskazujące godziny otwarcia, w których ścieżka rowerowa może być nieczynna.
Doradcze ścieżki rowerowe – oznaczone linią przerywaną i symbolami roweru. Kierowcy mogą wjechać na pas ruchu, jeśli jest on wolny od rowerów.
Wspólne pasy – niektóre pasy są przeznaczone dla rowerzystów i autobusów. Innym kierowcom nie wolno poruszać się po wspólnych pasach, chyba że są znaki wskazujące, że mogą to robić w określonych godzinach.
Pasy dla rowerów pod prąd – pasy umożliwiające rowerzystom poruszanie się w obu kierunkach na ulicy jednokierunkowej
Jako odpowiedzialny rowerzysta poznaj różnice pomiędzy pasami ruchu i zawsze zwracaj uwagę na ruch uliczny wokół Ciebie. Nawet jeśli jedziesz ścieżką rowerową, w razie potrzeby nadal sygnalizuj, zwracaj uwagę na innych rowerzystów i przestrzegaj zwyczajowych zasad bezpiecznej jazdy na rowerze.

Obowiązki kierowców

Kierowcy i inni kierowcy pojazdów mają ważne obowiązki prawne, gdy poruszają się w pobliżu ścieżek rowerowych. Mają ogólny obowiązek prowadzenia pojazdu z zachowaniem odpowiednich umiejętności i ostrożności, jakich oczekuje się od kompetentnego i doświadczonego kierowcy.
Obejmuje to zakaz nielegalnego wjazdu na ścieżkę rowerową lub parkowania na niej, a także nie wykorzystywanie ścieżek rowerowych jako dogodnego miejsca wysiadania lub odbioru.
Kierowcy muszą także zachować ostrożność podczas otwierania drzwi w pobliżu ścieżki rowerowej i sprawdzania, czy nadjeżdżający rowerzyści – w przeciwnym razie ryzykują wypadek przy drzwiach.

Wybitne sprawy prawne

Wypadki na pasach rowerowych stanowią wyzwanie prawne, które w pewnym stopniu przyczyniło się do doprecyzowania prawa. Jedną z kwestii, którą prawnicy muszą rozważyć, jest to, czy ranny rowerzysta był w jakikolwiek sposób winny zdarzenia (np. brak sygnalizacji podczas wjazdu na ścieżkę rowerową). W prawie nazywa się to „niedbalstwem przyczynionym”.
Jeżeli rowerzysta jest częściowo winien tego, co się stało, pojawia się pytanie, jak sprawiedliwie rozdzielić winę.
W sprawie z 2002 r. (Clenshaw przeciwko Turner) rowerzysta jechał ścieżką rowerową głową w dół w „pozycji wyścigowej” i nie zauważył ciężarówki wskazującej, że ma skręcić w lewo. Ustalono, że w 50% winę za zaistniały wypadek ponosi rowerzysta.
Odrębnie, w znaczącym orzeczeniu z 2006 r. wyjaśniono, że rowerzyści nie muszą korzystać z wydzielonej ścieżki rowerowej – mają takie samo prawo do korzystania z drogi jak wszyscy inni. W tej sprawie uznano, że rowerzysta nie przyczynił się do wypadku, jednakże każdy przypadek rozpatrywany jest pod kątem konkretnych faktów.

Twoje odszkodowanie

Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku na ścieżce rowerowej, możesz ubiegać się o odszkodowanie.
Osoba winna – niezależnie od tego, czy jest to kierowca, czy zarządca autostrad – powinna ponosić prawną odpowiedzialność za wypłacenie odszkodowania za obrażenia, a także utratę zarobków, koszty leczenia i inne koszty finansowe wynikające z wypadku.
Wysokość odszkodowania, którą otrzymasz, zależy od kilku czynników, takich jak stopień odniesionych obrażeń, ale nasz doświadczony zespół ds. urazów rowerowych omówi to z Tobą.
Więcej informacji na temat odszkodowania za obrażenia ciała i jego zakresu można znaleźć tutaj.

Prawnicy specjalizujący się w prawie rowerowym w Osbornes

Świadczone przez nas usługi są wyjątkowe, biorąc pod uwagę naszą uznaną wiedzę i reputację w zakresie odzyskiwania odszkodowań dla ofiar wypadków rowerowych. Osbornes jest wyłącznym partnerem prawnym London Cycling Campaign (LCC) od 10 lat i przez ten czas pomogliśmy niezliczonej liczbie rowerzystów. Nasi wyspecjalizowani prawnicy nie tylko skupiają się na uzyskaniu rozliczenia finansowego dla swoich klientów, ale także zapewniają dostęp do najlepszego leczenia, w tym wszelkich niezbędnych terapii rehabilitacyjnych.
Nasze podejście jest proste: doskonale znamy sytuację naszych klientów rowerowych. Jesteśmy również ekspertami w zapewnianiu wcześniejszego przyznania się do odpowiedzialności przez towarzystwa ubezpieczeniowe; i doświadczeni w budowaniu solidnych spraw w celu zapewnienia wczesnego rozliczenia – umożliwiając klientom normalne życie.
Dzięki naszemu doświadczeniu zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta. Doradzamy z empatią i pełnym uznaniem dla znaczącego wpływu urazów rowerowych na ofiary i ich rodziny.

Share this article

Contact

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń już teraz po darmową konsultację 0207 482 8437

Napisz Do Nas Wyślij do nas wiadomość, a my odpowiemy jak najszybciej!