Nieprawidłowa obserwacja doprowadziła do śmierci pacjentki

15 Nov 2019

Table of Contents

Niedawno wystąpiłem z roszczeniem przeciwko West London NHS Trust o odszkodowanie na podstawie ustawy Law Reform (Miscellaneous Provisions) Act 1934 i Fatal Accidents Act 1976.

Matka mojego klienta (BR) zmarła w wyniku samobójstwa, a opieka nad nią pozostawiała wiele do życzenia. Syn zgodził się, abym opowiedział historię jego matki, i podkreślił trudności, z jakimi borykają się ludzie z problemami psychicznymi.

Urodzona w Polsce Pani BR mieszkała w Wielkiej Brytanii od ponad 20 lat. W tym czasie odwiedzała swojego lekarza rodzinnego w różnych sprawach dotyczących jej zdrowia psychicznego. Była również pod opieką Ealing Crisis Assessment and Treatment Team. Między czerwcem 2016 r. a czerwcem 2017 r. została przyjęta na A&E ze wzmożonymi myślami samobójczymi aż 7 razy.

Z końcem czerwca 2017 r. Pani BR została przyjęta na oddział pogotowia ratunkowego w Ealing z powodu nasilających się myśli samobójczych. Następnie została skierowana do Clay Brook Mental Health Unit w Charing Cross Hospita. Cierpiała jednocześnie na nawracające stany depresyjne oraz halucynacje.

Lekarz próbował ocenić stan pacjentki, jednak ze względu na barierę językową, zdecydowano, że pełna ocena powinna zostać przełożona na kilka dni później, kiedy w spotkaniu będzie mógł wziąć udział tłumacz. W międzyczasie Pani BR została skierowana na obserwację.

Tego wieczoru pacjentka mieła być sprawdzana co 15 minut aż do około 01:45. Okolo 2:10 pielęgniarka stwierdziła, że Pani BR zniknęła ze swojego łóżka. Zaczęła więc jej szukać.

Pielęgniarka znalazła ciało Pani BR przy drzwiach do łazienki. Powiesiła się za pomocą ligatury (specjalnej nici służącej do podwiązywania naczyń krwionośnych w czasie operacji). Pielęgniarka włączyła alarm i próbowała reanimować pacjentkę. Po dłuższym czasie zespół medyczny dotarł na miejsce i stwierdzono zgon pacjentki.

Rozprawa w związku z dochodzeniem odbyła się w 3 lipca 2018 r. W West London Coroner’s Court. Koroner ogłosił, że przyczyną śmierci było samobójstwo.

Zdecydowałem się reprezentować Panią BR oraz jej rodzinę. Wysłałem list z roszczeniem do West London NHS Trust, w którym przedstawiłem nasze zarzuty dotyczące zaniedbania. Organizacja całkowicie odmówiła odpowiedzialności za śmierć pacjentki. Zwróciłem się więc o raport od patologa sądowego, który również odniósł się krytycznie wobec opieki, jaką otrzymała Pani BR i stwierdził, że miałaby większe szanse na przeżycie, gdyby została znaleziona i resuscytowana wcześniej.

Raport ten został przedstawiony drugiej stronie. Po okresie negocjacji przyznano odszkodowanie w wysokości 7800 GBP (pełna wartość roszczenia). W tej sprawie pomagali mi moi polskojęzyczni koledzy z Osbornes Law i ostatecznie udało nam się osiągnąć porozumienie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat swoich praw, porozmawiaj z polskim radcą prawnym pod numerem 020 7482 8437 lub odwiedź naszą stronę internetową https://prawnikwuk.com/

Share this article