Loty za granicę – wypadki na pokładzie samolotu

airplane wing

Contact

Barbara Wojno

Table of Contents

Każdego roku na świecie odbywa się około 50 milionów podróży lotniczych, w tym loty komercyjne, prywatne, wojskowe i biznesowe. Jak w przypadku każdego innego środka transportu, zdarzają się wypadki lotnicze. Najbardziej niszczycielskim wypadkiem lotniczym jest katastrofa, która często kończy się śmiercią. W 2022 roku odnotowano pięć śmiertelnych wypadków lotniczych, w wyniku których zginęło 158 osób. Pomimo tych liczb wykazano, że ponad połowa pasażerów uczestniczących w katastrofach lotniczych przeżywa. Chociaż jedna śmierć to o jedną za dużo w porównaniu z liczbą lotów odbywanych każdego roku, ryzyko śmierci w wyniku katastrofy lotniczej pozostaje bardzo małe.

Wypadki lotnicze bez ofiar śmiertelnych

Chociaż katastrofy lotnicze skutkują zgonami godnymi uwagi, inne wypadki lotnicze mogą przytrafić się podróżnym i są bardziej prawdopodobne niż śmiertelne katastrofy lotnicze. Wypadek lotniczy ma miejsce, gdy podróżny dozna obrażeń na pokładzie samolotu lub podczas wsiadania lub wysiadania z samolotu. Zgodnie z Konwencją o Międzynarodowym Lotnictwie Cywilnym, pasażer jest uważany za pozostającego pod opieką samolotu od wejścia na pokład do momentu opuszczenia samolotu.

Wypadki lotnicze

Istnieje wiele sposobów na doznanie obrażeń nieśmiertelnych podczas lotu. Chociaż te wypadki rzadziej trafiają na pierwsze strony gazet, nadal mogą mieć znaczący wpływ na poszkodowanego. Oto cztery prawdziwe przykłady.
Silne turbulencje mogą spowodować obrażenia. W tym miesiącu lot Air Canada z Vancouver do Sydney doświadczył silnych turbulencji. Osoby niezapięte w pasy bezpieczeństwa zostały rzucone w stronę sufitu, powodując obrażenia głowy i szyi. Jeden z pasażerów powiedział: „Wiele osób uderzyło w sufit, dużo krzyków”. Co najmniej 35 z 269 pasażerów zostało rannych, a 9 odniosło poważne obrażenia.
Spadający bagaż jest częstą przyczyną obrażeń podczas lotu. Niedawno pasażerka Ryanaira lecąca z Londynu do Lizbony doznała poważnego urazu głowy, gdy laptop spadł z szafki nad głową i uderzył ją. W wyniku odniesionych obrażeń musiała przejść operację.
Poślizgnięcie się na schodach wentylacyjnych podczas wsiadania lub wysiadania z samolotu.
Ukąszenie pająka na pokładzie samolotu. Pasażer został ukąszony przez jadowitego pająka podczas podróży do Republiki Południowej Afryki.
Inne urazy lotnicze mogą wynikać z poślizgnięć, upadków i potknięć, oparzeń gorącymi napojami, wadliwego sprzętu, takiego jak uszkodzone krzesła, oraz zderzenia z ciężkim wózkiem serwisowym.

Konwencja montrealska

Konwencja montrealska (1999) została ustanowiona przez członków Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego w celu ujednolicenia przepisów dotyczących wszystkich aspektów lotnictwa, w tym traktowania pasażerów, ładunku i bagażu.
Zgodnie z Konwencją linie lotnicze muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i są również uznawane za odpowiedzialne za wypadki pasażerów podróżujących ich liniami lotniczymi.
Konwencja montrealska reguluje również roszczenia z tytułu obrażeń ciała. Stanowi ona, że linia lotnicza ponosi nieograniczoną odpowiedzialność w przypadku śmierci lub obrażeń pasażerów. W przypadku szkód do 113 110 SDR linia lotnicza nie może kwestionować roszczeń o odszkodowanie. Zatem, jeśli roszczenie nie przekracza tej kwoty, osoba wnosząca roszczenie nie musi udowadniać winy linii lotniczej, a linia lotnicza musi wypłacić odszkodowanie. W związku z tym potrzeba długotrwałych sporów sądowych zostaje wyeliminowana lub ograniczona.
W przypadku roszczeń o wartości powyżej 113 110 SDR należy udowodnić, że obrażenia powstały w wyniku zaniedbania linii lotniczej. W takim przypadku linia lotnicza może bronić się w sądzie, starając się udowodnić, że nie dopuściła się zaniedbania.
Wszelkie pozwy sądowe o odszkodowanie od linii lotniczej muszą zostać złożone w ciągu dwóch lat od daty zdarzenia.
Oprócz tych roszczeń odszkodowawczych, jeśli pasażer zostanie ranny lub zginie w trakcie lotu, linia lotnicza musi, zgodnie z prawem, wypłacić co najmniej 16 000 SDR w ciągu 15 dni od wypadku. Celem tego finansowania jest pokrycie wszelkich natychmiastowych wydatków poniesionych przez ofiarę lub jej rodzinę w wyniku obrażeń.

 

Uzupełniająca Rezerwa Międzynarodowa/Specjalne Prawa Ciągnienia – Odszkodowanie

SDR (Specjalne Prawa Ciągnienia), czyli Uzupełniająca Rezerwa Międzynarodowa, to aktywa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), które można wymienić na waluty różnych państw członkowskich MFW. Początkowo SDR zdefiniowano jako równowartość 0,888 grama złota lub 1 dolara amerykańskiego, a jego wartość jest weryfikowana przez MFW co pięć lat.
Odszkodowania wypłacane przez linie lotnicze poszkodowanym klientom są mierzone w SDR-ach. Obliczenia SDR zapewniają, że pasażerowie, którzy ucierpieli w podobny sposób, otrzymają odszkodowanie o podobnej wartości, niezależnie od kraju, z którego pochodzą.

Dochodzenie roszczeń z tytułu obrażeń ciała w samolocie

Jeśli uległeś wypadkowi na pokładzie samolotu lub podczas wsiadania lub wysiadania z samolotu, możesz mieć prawo do wniesienia roszczenia o odszkodowanie za obrażenia ciała. Odszkodowanie jest obliczane w taki sposób, aby pokryć następujące koszty:
Wydatki poniesione w wyniku obrażeń, takie jak koszty podróży, utrata zarobków i koszty leczenia.
Ból i cierpienie będące wynikiem obrażeń fizycznych (Odszkodowanie za uraz psychiczny można uzyskać tylko wtedy, gdy uraz psychiczny powstał w wyniku obrażeń fizycznych. Jeżeli pasażer doznał urazu psychicznego, nie może ubiegać się o odszkodowanie na podstawie Konwencji Montrealskiej).

O Nas

Osbornes Law dysponuje zespołem wykwalifikowanych prawników posługujących się językiem polskim. Kontaktując się z nami, będą Państwo rozmawiać z osobą mówiącą w języku polskim, a jeśli zdecydują się Państwo na współpracę z Osbornes, nasi prawnicy będą Państwu towarzyszyć na każdym etapie sprawy. Nasza kancelaria mieści się w Londynie, posiadamy biura w Camden i Hampstead, a w naszym zespole pracuje ponad 190 osób. Od ponad 50 lat świadczymy pomoc prawną i z przyjemnością zaoferujemy Państwu nasze wsparcie.

Zapraszamy do kontaktu poprzez:

Kontakt telefoniczny pod numerem 02074828437.

Share this article

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń już teraz po darmową konsultację 0207 482 8437

Napisz Do Nas Wyślij do nas wiadomość, a my odpowiemy jak najszybciej!