Szacuje się, że problemy komputerowe w służbie zdrowia są przyczyną setek zgonów pacjentów

14 Jan 2019

Table of Contents

Harold Thimbleby, profesor informatyki na Uniwersytecie Swansea, wraz z Martynem Thomasem, profesorem informatyki w Gresham College, wygłosił niedawno wykład w Museum of London. Myślą przewodnią ich prezentacji było stwierdzenie, że problemy z systemem komputerowym w NHS mogą spowodować od 100 do 900 zgonów rocznie.

Wirus w systemie


Profesor Thomas powiedział dziennikarzowi Independent, że “znaczna część roszczeń z tytułu zaniedbań klinicznych w NHS jest spowodowana złymi systemami komputerowymi [i] zawirusowaniem systemów komputerowych, w wyniku czego personel medyczny popełnia błędy. Źle zaprojektowane systemy komputerowe mogą być […] podstawą wszystkich wypadków, które są zgłaszane jako poważne zdarzenia niepożądane “. Profesor podkreślił, że ze względu na obecnie panującą dogmę w NHS, pracownicy służby zdrowia są obarczani winą za niepożądane zdarzenia, które w zasadzie są przede wszystkim spowodowane usterkami komputerowymi i które mają bardzo niewiele wspólnego z popełnieniem błędu przez człowieka.

Służba zdrowia jest w znacznym stopniu uzależniona od komputerów i urządzeń cyfrowych. Systemy komputerowe służą do przechowywania rejestrów pacjentów, wyników badań i terminów wizyt lekarskich. Komputery są również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sprzętu, takiego jak skanery i urządzenia podtrzymujące życie. Oznacza to, że prywatność, wydajność i życie są zagrożone, jeśli systemy komputerowe nie mogą sprostać wyznaczonym im zadaniom. Z tych powodów apel profesora Thomasa do przeprowadzenia dochodzenia publicznego w sprawie bezpieczeństwa oprogramowania szpitalnego, opiera się na gruntownych podstawach merytorycznych. Profesor apeluje również o ulepszenie przepisów dotyczących komputerów w NHS, zwiększeniem ilości badań nad błędami informatycznymi i wynikającymi z nich konsekwencjami. Wydaje się, że jest to rozsądny i uzasadniony postulat.

Komitet ds. rachunków Publicznych i atak WannaCry


Profesor Thomas w swoim wystąpieniu poruszył również temat ubiegłorocznego ataku na NHS ze strony oprogramowania wymuszającego okup WannaCry, który zdaniem profesora, mógł spowodować śmierć wielu osób. Na szczęście nie ma oficjalnych doniesień na temat naruszenia bezpieczeństwa pacjentów lub danych pacjentów w wyniku złamania systemów bezpieczeństwa. Jednak cyberatak doprowadził do przeprowadzenia przeglądu systemów komputerowych NHS, który przyniósłniepokojące ustalenia. Okazało się, że aż 200 z 236 trustów państwowej służby zdrowia było podatnych na cyberatak.

Przedstawiciele NHS, którzy spotkali się z deputowanymi z Komitetu ds. Rachunków Publicznych na początku tego tygodnia, przyznali, że prawdziwy rozmiar ataku nigdy nie zostanie do końca poznany. Zastępca dyrektora naczelnego NHS Digital, Rob Shaw, powiedział: “Nigdy nie uda nam się złagodzić wszystkich ataków cybernetycznych. Musimy zaakceptować fakt, że zawsze znajdzie się coś, co przejdzie zabezpieczenia”. Dyrektor naczelny NHS England, Simon Stevens, przyznał przed komisją, że nawet nie jest możliwe oszacowanie całkowitego kosztu naruszenia bezpieczeństwa w skali krajowej.

Defekt komputerów w walijskiej służbie zdrowia w styczniu 2018 r.


Pomimo większego naświetlenia potencjalnych problemów z jakimi boryka się NHS w sferze informatyki komputerowej, zaledwie 2 tygodnie temu BBC poinformowało o awarii systemów komputerowych w całej walijskiej NHS. Sytuacja została opisana jako ogólny chaos, w wyniku którego lekarze nie byli w stanie uzyskać dostępu do wyników badań, historii medycznej pacjenta ani korespondencji szpitalnej. Bałagan pogłębił się jeszcze bardziej, ponieważ personel nie był w stanie uzyskać dostępu do danych pacjentów w celu skontaktowania się z nimi i przełożenia terminów wizyt.

Rzeczniczka prasowa walijskiego parlamentu, Angela Burns oświadczyła, że kwestie IT są “niezwykle niepokojące, szczególnie w następstwie zeszłorocznego ataku ransomware”.

Finansowanie NHS


Rozgorzała debata na temat finansowania NHS. Posłowie opisali obecny system jako niemożliwy do utrzymania bez przeprowadzenia reform strukturalnych i przeznaczenia dodatkowych funduszy. Propozycje rozwiązań mających poprawić obecną sytuację obejmowały przekształcenie składek na ubezpieczenie społeczne w podatek na opiekę zdrowotną i opiekę społeczną. Inne propozycje dotyczące zgromadzenia potrzebnych funduszy obejmowały wyższe opodatkowanie pracowników w wieku powyżej 40 lat niż młodszych pracowników i wymaganie od coraz bogatszych emerytów, płacenia wyższych składek.

Pomysł ustanowienia podatku na opiekę zdrowotną i opiekę społeczną nie był popularny wśród posłów w poprzednich rządach. Jednak sir Nick Macpherson, były urzędnik Ministerstwa Finansów, popiera tę ideę, pod warunkiem, że jest poddawana pod głosowanie co 5 lat. Minister zdrowia, Jeremy Hunt, również popiera ideę reformy wydatków, ale sugeruje, że taki pięcioletni przegląd jest mniej pomocny dla rozwoju NHS niż proponowany przez niego 10-letni plan wydatków.

Podczas gdy debata na temat finansowania NHS trwa nadal, oczywiste jest, że bezpieczeństwo cybernetyczne powinno być priorytetem. Rzeczywiście, w następstwie ataku WannaCry, Departament Zdrowia i Opieki Społecznej przeznaczył 175 milionów funtów na rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa cybernetycznego w ciągu najbliższych trzech lat i ponad 4,2 miliarda funtów na technologię dla NHS. Mamy nadzieję, że ten zastrzyk gotówki przyczyni się do zabezpieczenia NHS teraz i w nadchodzących latach. A może to trochę zbyt optymistyczne prognozy? Już wkrótce się przekonamy.

Możesz porozmawiać z prawnikiem z wydziału ds. uszczerbku na zdrowiu, dzwoniąc pod numer 020 7485 8811 lub wypełniając formularz online.

Share this article