Mediacje

Droga sądowa nie zawsze jest odpowiednia i czasem może prowadzić do zaognienia konfliktu raczej niż jego rozwiązania. Często powodem tego jest stres związany z postępowaniem sądowym, a także fakt, że strony konfliktu mogą porozumiewać się tylko za pośrednictwem adwokatów. W wielu sytuacjach lepszym rozwiązaniem byłaby tak zwana mediacja rodzinna.

Sesja mediacyjna odbywa się z udziałem stron konfliktu oraz profesjonalnego mediatora o neutralnym stanowisku. Postępowanie to także ma określoną procedurę, ale jest ona najczęściej dużo prostsza, szybsza i tańsza w porównaniu z postępowaniem sądowym. Co najważniejsze, mediacja jest dużo mniej sformalizowana i oficjalna.

Mediacja nie jest formą terapii. Celem mediacji jest pomoc rodzicom w rozwiązaniu kwestii spornych dotyczących dzieci, podziału majątku itd.

Mediator nie podejmuje ani nie wymusza decyzji, ale działa neutralnie i pomaga stronom dojść do porozumienia.

Od 6 kwietnia 2011 większość osób chcących uzyskać rozwód musi obowiązkowo podjąć się wstępnego spotkania dotyczącego potencjalnej możliwości rozwiązania jakichkolwiek spraw spornych drogą mediacji.

Mediacje są prowadzone przez niektórych prawników prawa rodzinnego. Często są też finansowane przez Legal Aid. Zapytaj swojego prawnika, czy należy Ci się dofinansowanie Legal Aid.

Legal Aid Agency to instytucja do spraw bezpłatnej pomocy prawnej. Jeśli nie stać Cię na prawnika możliwe, że przysługuje Ci dofinansowanie z Legal Aid Agency.